Тело на бебе пронајдено во кутија: Сите се шокирани, не знаеле ниту дека е бремена – ова е куќата каде се случило се
Неверување и тишина во мирното банатско село Чента, на половина пат меѓу Зрењанин и Белград, каде вчера околу 15 часот, по дојава, во куќа било пронајдено новородено машко бебе.

Телото со погребна кола од куќата е однесено на обдукција во Институтот за судска медицина во Нови Сад, каде ќе се утврдуваат причините за смртта.
Мајката на новороденчето Лана Ј.(32) од Чента изјави дека во саботата на 3 септември родила мртво бебе, машко, во куќата во која живеела со две деца од два брака, дванаесет годишен син и двегодишна ќерка.
– Телото беше завиткано во крпа, оставено во пластичен базен на надувување и ставено во кутија. Надлежното Вишо јавно обвинителство во Зрењанин нареди обдукција за да се утврдат причините за смртта на бебето, а мајката Лана е задржана на лекување во болница во Белград – велат извори блиски до истрагата.

Наводно и се слошило во автобусот за Белград, кога заминала со синот, кого го однела на преглед на клиниката во улицата Палмотиќева.
– До вчера никој од нас од соседството не знаеше дека Лана е бремена, била тивка, ретко излегувала на улица, се дружела и комуницирала само со соседите од околните куќи – вели една постара жена од соседната куќа, напоменувајќи дека било чудно, на свој начин, како што велат во Цента.

Еден од соседите додава дека ја видел како заминува со децата во понеделникот.
– На близина на куќа и се слоши, синот со исплашен глас праша: „Мамо, што ти е?“ таа одговорила дека се ќе биде во ред, а по неколку минути продолжила да оди по улицата – вели соседот, посочувајќи дека го познавал таткото на Лана, кој е шеф на мензата во Дунавац.

Како што вели нејзиниот татко, тој е угледен, мирен и чесен жител на Чента.
– Некогаш беше член на советот на месната заедница во селото, а покрај Лана има постара ќерка и помал син.

error: Content is protected !!