Се самоуби малолетен син на пратеничка, откако медиумите открија дека бил жртва на педофил- трагедија од големи размери во Полска

Владејачката партија во Полска, Право и правда (ПиС) се најде на удар поради смртта на 15-годишниот син на пратеничка од опозицијата, кој се самоуби откако беше идентификуван како жртва на педофил во извештај на државното радио.

Магдалена Феликс, претставник на Граѓанската платформа, минатата недела објави дека починал нејзиниот син Миколај.
Вчера во полскиот парламент беше одржано едноминутно молчење за време на погребот на 15-годишникот. Миколај изврши самоубиство неколку недели откако Радио Шчечин, дел од државната полска радио мрежа, откри детали за жртвите во извештајот за осудениот педофил, што овозможи Феликс лесно да биде јавно идентификуван, пишува „Гардијан“.
Лани во декември радиото ја откри возраста на малолетниците и дека една од жртвите е син на пратеник. Тие наведоа и дека осуденото лице, чие судење се одржа зад затворени врати во 2021 година за да ги заштити своите жртви, е поранешен член на Граѓанската платформа и кандидат на изборите и ЛГБТ активист. Приказната потоа беше објавена од други државни медиуми.
Поддржувачите на опозицијата тврдат дека национал-конзервативната партија Право и Правда (ПиС) ја искористила приказната во своја политичка корист и е барем делумно одговорна за смртта на момчето. ПиС, кој се подготвува за избори оваа година, цврсто ги контролира полските медиуми и кампањите против правата на ЛГБТ. Неговите поддржувачи веруваат дека Граѓанската платформа намерно ја прикрила првобитната пресуда за злоупотреба.
Водачот на Граѓанската платформа, Доналд Туск, поранешен полски премиер и претседател на Европскиот совет, го повтори своето ветување на Твитер дека „ПиС ќе бара одговорност за секое злосторство, за сите човечки штети и трагедии што ги предизвикаа додека беа на власт“.
Радослав Сикорски, полски европратеник и поранешен министер на владата, рече дека случајот го покажува степенот на соработка меѓу обвинителите и медиумите управувани од ПиС, додавајќи дека таквите операции биле „планирани… и рутински се користат за уништување на политичките ривали“.

error: Content is protected !!