„Ми открија карцином и веднаш ми препишаа хемотерапија“: Познатиот фолкер (43) проговори за борбата со најтешката болест

„Ми открија карцином и веднаш ми препишаа хемотерапија“: Познатиот фолкер (43) проговори за борбата со најтешката болест
Фолк пејачот Амел Ќеман- Ќемо помина низ пекол со своето здравје, кога пред неколку години му беше дијагностициран рак на крајниците.
Пред таа дијагноза, која никој не сака да ја слушне, пејачот се соочил со низа здравствени проблеми, па така дошол до состојба на предсепса.

Од најобичниот проблем на глутусите, кој се појавил во 2020 година и температурата што го следела речиси една година, дошол до ужасна дијагноза.
– Имав инфекција, апсцес на глутусот, што беше предизвикано од некој вирус. Тоа беше само болка. Сето тоа беше предизвикано од мононуклеозата што ја имав, а не ни знаев дека ја имам. Тоа беше предсептичка состојба. Се беше во ред, но кога докторот зеде тоа да го санира, помисли дека веќе сум заболел од сепса – се присетува Амел Ќеман- Ќемо во емисијата „Ординација“ на РТС.
Откако бил третиран со еден куп антибиотици и поправен еден проблем, но пристигнале многу лоши вести.
– Само лицето не ми беше зафатено. Беше и од антибиотиците кои ги примав и преку вена за да не добијам сепса. Жал ми е што луѓето не разбираат дека во животот е важно само здравјето – вели Ќемо.

После сите проблеми доаѓа и најсериозниот, оној со грлото и крајниците.
-Ме боли грлото, одам на лекар и се лекувам за ангина. После одам на лекар и дознавам дека имам кандида од антибиотиците, но сепак имам нешто како карфиол на крајниците. Тогаш сфаќам дека тоа е предизвикано од мононуклеоза. Ми беше предложено дека треба да го отстранам и првичниот наод беше позитивен, но веќе вториот наод беше дека се работи за малигни клетки. Кога ми кажаа, го слушнав тоа – вели пејачот и додава:
– Седнав во автомобилот и не можев да се движам лево или десно и само почнав да плачам. Така стоев еден час. Првото нешто што ми текна беше да испратам порака до психологот со барање да отидам кога ќе го има првиот бесплатен термин. И прво го направив тоа и потоа тргнав во акција. Професорот што ме оперираше веќе ме упати кај неговиот колега од онкологија. Моите родители не знаеја ништо за ова – вели Ќемо, кој дури сега реши да проговори за ова.
Дијагнозата била рак на крајниците.

– Ми препишаа хемотерапија. Едно утро се разбудив со интуиција да одам да добијам повеќе анализи и други мислења. Така и направив, што се покажа како вистинската работа. Професорот кој повторно ме прегледа рече дека имунитетот ми е катастрофален и дека не треба да одам на хемотерапија. И го послушав, почнав имунотерапија и сега три пати правев тестови и се е чисто – рече Ќемо, кој вели дека му требало еден месец за повторно да почне да пее.

error: Content is protected !!