Чудни детали за кралицата: Немала пасош и возачка дозвола, била во 113 држави и секогаш возела автомобил

Британската кралица Елизабета Втора почина во четвртокот на 96-годишна возраст.

Претходно денеска Бакингемската палата објави дека лекарите се загрижени за здравјето на 96-годишната британска кралица и дека таа е под лекарски надзор.
Британската кралица Елизабета Втора е многу почитуван и сакан монарх во својата земја, но и во целиот свет.

Нејзиниот живот е полн со интересни детали, а многу од нив ќе ве изненадат.
Што не јаде Елизабета Втора?

Британската кралица Елизабета Втора се храни исклучително здраво, па не е ни чудо што доживеа да го прослави својот 96-ти роденден. Дерен Мекгрејди, нејзиниот личен готвач, постојано го нагласува ова во различни интервјуа во врска со навиките во исхраната на Елизабета.
Кога вечера сама, кралицата Елизабета Втора нема да си дозволи никаков скроб, што значи дека тестенините не се на нејзиното мени. Од истата причина, кралицата избегнува да јаде компири, а што се однесува до месото, сака добро подготвено.

Исто така, кралицата Елизабета Втора никогаш нема да јаде премногу лук или кромид, за да не заврши со лош здив.

Нема возачка дозвола, патува без пасош
Она што е особено интересно кај неа е тоа што до пред неколку месеци се уште возела автомобил иако е во доцните години. Исто како и нејзиниот сопруг, покојниот принц Филип. Сепак, кралицата се издвојува од другите возачи во својата земја бидејќи не и е потребна возачка дозвола.
Во Велика Британија лиценците се издаваат на име на кралицата, така што не се очекува кралицата некогаш никому да ја покаже својата лиценца. Таа во една прилика му дала на тогашниот саудиски принц Абдула да се повози со нејзиниот автомобил. Бил доста изненаден.

Исто така, кралицата посетила најмногу земји од сите светски лидери, но нема пасош. Со оглед на тоа што сите пасоши во Обединетото Кралство се издаваат на нејзино име, таа е единствената личност во земјата на која не и е потребен пасош за патување.
Таа ги поседува сите делфини во земјата, има своја раса на кучиња

Сите морски суштества во англиските води се сметаат за „кралски риби“ и се во сопственост на кралицата Елизабета Втора. Таму на помош доаѓаат делфини, есетра и китови.

error: Content is protected !!