Прва изјава на новиот крал на Британија: Испрати јасна порака, а потоа се огласи и премиерката

Штотуку е издадено соопштение од кралското семејство во име на Чарлс, новиот британски крал.

Тој пишува: „Смртта на мојата сакана мајка, нејзиното височество Кралицата, е момент на најголема тага за мене и за сите членови на моето семејство.
„Длабоко жалиме за смртта на обожуваната суверена и многу сакана мајка.

„Знам дека нејзината загуба длабоко ќе се почувствува низ целата земја, кралството и Комонвелтот и безброј луѓе ширум светот.
„Во овој период на жалост и промени, моето семејство и јас ќе бидеме утешени од нашето знаење за почитта и длабоката наклонетост во која кралицата беше толку широко прифатена“.

Премиерката Лиз Трас се обрати по повод смртта на кралицата, опишувајќи го настанот како „голем шок за нацијата и светот“.
„Сите сме уништени“, рече таа пред толпата насобрана пред резиденцијата во Даунинг стрит. Трас ја опиша кралицата како „карпата на која е изградена модерната Британија“ и „самиот дух на Велика Британија“.

Таа се сеќава дека отишла во Балморал пред само два дена за да се сретне со кралицата за да положи заклетва како премиер и вели дека монархот бил „лична инспирација“ за неа.
Премиерката вели дека посветеноста на кралицата на должноста била „пример за сите“ и дека денес е „ден на голема загуба“.

Таа, исто така, му оддаде почит на кралот Чарлс, велејќи дека земјата сега мора да се обедини за да го поддржи и да ја понуди својата „лојалност и посветеност“.

Својата изјава ја заврши со зборовите: „Боже, чувај го кралот“.

error: Content is protected !!