Папата само што се огласи: Изрази сочувство – жал ми е, почивај во мир

Папата Франциско изрази сочувство за смртта на руската новинарка Дарја Дугина, ќерка на рускиот филозоф Александар Дугин, близок до претседателот Владимир Путин, кој загина во експлозија на автомобил во саботата.

„Мислам на таа кутра девојка која беше разнесена од бомба под нејзиното седиште во Москва. Невините плаќаат за војна. Невини! Да размислиме за оваа реалност и да си кажеме еден на друг: „Војната е лудост“, рече Папата, а пренесува ватиканската новинска агенција „Ватикан њуз“.

Русија ги смета украинските власти одговорни за убиството на Дугина, додека Украина ги отфрла обвинувањата. Папата истакна дека треба да се преземат сериозни чекори за враќање на мирот во Украина.

„Многу повредени, многу украински деца и руски деца останаа сираци. Сиропиталиштето нема националност, останаа без татко или мајка. Нека бидат Руси, нека бидат Украинци. Мислам на толку многу суровост кон невините луѓе кои плаќаат за лудило, лудило од сите страни, бидејќи војната е лудило“, повтори Папата.

Киев одговори на изјавата на папата, а амбасадорот во Ватикан Андриј Јураш изјави дека е разочарувачка.

„Денешниот говор на Папата беше разочарувачки и ме поттикна да направам многу работи: не може да се зборува за агресорот и жртвата, силувачот и силуваниот во исти категории; како можеш да наречеш еден од идеолозите на рускиот империјализам невина жртва? Ја убиле Русите“, објави тој на Твитер.

error: Content is protected !!