Страшна вест доцна вечерва: Се судрија патнички и товарен воз, медиумите јавуваат за многу жртви во Хрватска

Тешка сообраќајка меѓу товарен и патнички воз се случи во околината на Новска, Хрватска.

Судирот, се случил во околината на Новска, Хрватска доцна вечерва, јавува хрватски Дневник.
Според хрватските медиуми, според досегашните информации, има многу повредени.

Неофицијално, Нова ТВ дознава дека патничкиот воз поминал на црвено светло и удрил во товарен воз.
За Индекс неофицијално е потврдено дека има загинати, за што полицијата и надлежните служби наскоро ќе пријават. Во тек е спасувачка операција.

Вечерва, 9 септември, околу 21:30 часот патнички воз бр. 2506 во товарен воз. Несреќата резултирала со жртви и тешки телесни повреди.
Службите за итна помош се на местото на несреќата. Причината за несреќата ќе биде позната по истрагата. Возот 2506 сообраќал на релација Винковци – Новска. ХЖ Патнички транспорт изразува сочувство до семејствата на жртвите“, соопшти ХЖ.

На местото на несреќата пристигнува премиерот Пленковиќ. Него ќе го придружуваат Бутковиќ, Божиновиќ, Берош и Пилетиќ и префектот Целјак.
Околу 21 часот и 35 минути е добиена пријава дека патнички воз удрил во запрен товарен воз во градот Рајиќ. Сите служби за итни случаи се на терен и им помагаат на повредените.

error: Content is protected !!