Официјално: Три лица загинаа, а 11 се повредени во железничка несреќа кај Новска

Хрватските медиуми јавија дека три лица загинале, а 11 се повредени во судир на патнички и товарен воз синоќа околу 21 часот и 30 минути кај Новска.

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ го посети местото на несреќата и рече дека никој од повредените не е опасен по живот, пренесе Хина.
„Неколку повредени се хрватски државјани, а неколку се странски“, рече Пленковиќ и додаде дека информации за повредените може да се добијат од Црвениот крст во Новска.

Тој не сакаше да зборува за идентитетот на жртвите пред да завршат сите проверки и најави дека жупаниското државно обвинителство од Сисак ќе го утврди и објави.
Седум лица се згрижени во здравствените установи во Нова Градишка, едно во Пакрац и три во Славонски Брод, додаде Пленковиќ.

Според него, несреќата се случила 10-тина минути пред крајната дестинација на патничкиот воз, односно кај Новска, кога патничкиот воз налетал на запрен товарен воз.
„Ударот беше голем и вагоните на патничкиот воз скокнаа од пругата. Оставаме резерва дека може да има уште повредени бидејќи некои делови од возот се далеку, не се на пругата“, истакна хрватскиот премиер. министерот.
Според него, сите служби за итна помош се на терен и во тек е истрага за утврдување на причините за несреќата.

Патничкиот воз сообраќал на локалната релација Винковци Новска и застанува на многу станици, па се претпоставува дека на тргнувањето од Винковци имало повеќе патници и дека во моментот на несреќата веќе бил на дофат на Новска, додаде Пленковиќ.
Според она што е познато, во патничкиот воз загинале и се повредени 13 лица, додека во товарниот воз бил само машиновозачот кој бил згрижен во Пакрац.

„Товарниот воз доаѓаше од Шид. Во средината на ноќта не може да се процени колку брзо се движел возот“, рече Пленковиќ, но не сакаше да зборува за причините за несреќата, односно дали патничкиот воз поминал додека било вклучено црвеното светло.
Медиумите јавуваат дека до несреќата дошло кога патнички воз налетал на товарен воз кој бил запрен, најверојатно поради дефект.

Пленковиќ изрази сочувство до семејствата на жртвите и изрази жалење за трагичниот настан.
Железничкиот сообраќај на тој дел од пругата е во прекин.

error: Content is protected !!