Украинците објавија ВИДЕО: Руски тенк бега, војниците паѓаат од него

Контранападот на Украина на исток, во кој беа ослободени десетици градови и села, вклучително и стратешки клучните градови Купјанск и Изјум, е најголемиот успех на украинската армија по повлекувањето на руските сили од областа околу Киев во март, пишува Би-Би-Си.
Брзиот пад на Изјум во провинцијата Харков беше најтешкиот пораз на Москва од март, кога руските трупи беа принудени да се повлечат од главниот град Киев.

Тоа би можело да биде одлучувачка пресвртница во шестмесечната војна, при што илјадници руски војници бегаат и ја напуштаат муницијата и опремата.

Украинската армија објави видео на социјалните мрежи за кое тврди дека покажува руски тенк како бега од украински контранапад, од кој војниците паѓаат и на крајот удираат во дрво.
„Природно е да треба да трчате (брзо) кога ќе нападне украинската војска. Но, да трчате вака и да се изгубите на патот само за да ве спречи проукраинско дрво?! Какво шоу! Чарли Чаплин би ви аплаудирал. “, објави украинската армија со видео чија автентичност се уште не е потврдена.
Погледнете го видеото:

Русите масовно бегаат од регионот Харков

Шефот на руската администрација во областите што ги контролира во Харков им порача на сите жители да се евакуираат и да побегнат во Русија за „да си ги спасат животите“, пренесе ТАСС. Очевидци опишаа сообраќаен метеж и колони автомобили кои бегаат од територијата под руска контрола.

Украинците денеска најпрвин влегоа во Купјанск, град кој беше пресуден за снабдување на руските сили, а потоа влегоа во Изјум. Руското Министерство за одбрана призна дека руската армија се повлекува од Изјум, тврдејќи дека станува збор за „прегрупирање“. Руското Министерство го потврди и повлекувањето на армијата од третиот клучен источен град Балаклија. Тие тврдат дека со повлечените сили сакале да ги „зајакнат напорите“ на Доњецкиот фронт.

Имаше знаци за проблеми за Русија на други места долж нејзините преостанати позиции на источниот фронт, при што проруските функционери признаа дека има тешкотии и на други локации, додека Украинците навестија понатамошен напредок.

Механизиран напад

Пред неколку дена, силите на Киев ја пробија линијата на фронтот и оттогаш со брз механизиран напад повторно зазедоа десетици градови и села, напредувајќи десетици километри на ден.

Рано во саботата, украинските власти објавија фотографии од нивните војници како го подигаат сино-жолтото украинско знаме пред градското собрание во Купјанск, чие заземање се покажа како одлучувачки удар за руските гарнизони доставени од градската железница.

„За да се постигнат целите на специјалната воена операција за ослободување на Донбас, беше одлучено дека руските трупи лоцирани околу Балаклија и Изјум мора да се прегрупираат за да се зголемат напорите во насока на Доњецк“, јави ТАСС, цитирајќи го соопштението на руското Министерство за одбрана.

Ослободување на Балаклија

Руските сили ја напуштија Балаклија пред неколку дена. Украинските сили денеска конечно воспоставија целосна контрола врз тој град, изјави заменик-министерката за одбрана на Украина, Хана Малијар.

Во селото Хракове, едно од десетината повторно заземени во украинскиот напредок, Ројтерс виде запалени возила означени со буквата „З“, што ја симболизира руската инвазија. Кутиите сè уште полни со муниција, на позициите што Русите ги напуштија со навидум брзање, беа расфрлани заедно со ѓубрето.

„Здраво на сите, ние сме од Русија“, беше испишано со спреј на ѕидот. Три тела лежеле во дворот во бели вреќи.

Началникот на регионалната полиција Володимир Тимошенко изјави дека украинската полиција влегла претходниот ден и ги проверила идентитетите на жителите кои живееле под руска окупација од вториот ден од инвазијата.

„Првата цел е да обезбедиме помош за сите на кои им е потребна. Наша следна задача е да ги документираме злосторствата извршени од руските освојувачи на териториите што тие привремено ги окупираа“, рече тој.

„Русија се повлекува“

Ненадејното руско напуштање на првите линии јужно од Харков беше најголемата трансформација на бојното поле од неуспехот на првиот руски напад врз Киев.

Руските сили решително се бореа за да го заземат Изјуm на почетокот на војната, а потоа го искористија градот како логистичка база за една од нивните главни кампањи – повеќемесечниот напад од север врз соседниот регион Донбас.

Имаше знаци дека Украина може да го искористи нередот создаден од нападите долж другите области на источниот фронт. Денис Пушилин, шеф на руската сепаратистичка администрација во провинцијата Доњецк, рече дека ситуацијата во Лиман, источно од Изjум, „и понатаму е доста тешка – како и во голем број населени места на северот на републиката“.

Малку подалеку на исток, украинските власти навестија можен обид за повторно преземање на контролата врз Лисичанск, кој Москва го зазеде во јули по неколкунеделни борби во една од најкрвавите битки во војната.

Украинските медиуми ги пренесоа зборовите на украинскиот регионален гувернер, Сергеј Хајдај дека украинската војска била забележана на периферијата на градот.

error: Content is protected !!