Македонец со барање: Владата да обезбеди бесплатен превоз – да одиме заедно на погреб на Кралицата

По објавата на нашиот медиум за тоа која македонска делегација ќе замине на погребот на Кралицата Елизабета II, добивме многу одговори. Сепак, еден особено ни го привлече вниманието, поради што истиот го споделуваме со нашата публика.
Наш верен читател бара од Владата на Македонија да обезбеди бесплатен лет до Велика Британија, па секој од нашата земја што сака, да отиде на погреб на кралицата.

Еве го неговото обраќање:

Владата да обезбеди БЕСПЛАТЕН лет со авион за сите граѓани на Република Северна Македонија кои ќе сакаат да и оддадат почит на нејзиното Височество, Кралицата Елизабета II.
Можеби за многумина тоа е чудно, смешно, иритантно, забегано и што уште не. Но, која е КРАЛИЦАТА? Колку од вас знаат историја или знаете само кога се работи за Бугарија и Грција? Што значи новиот Крал за Северна Македонија?
Секогаш е паметно и добро да играте со нив, затоа што ќе играте во врвни играчи. Затоа, ако сака нашата Влада да биде супер симпатична кај новиот Крал, потребно е да организира бесплатен авионски лет до Велика Британија, каде сите кои искрено ја почитуваат Кралицата ќе и оддадат почит за последен пат.
И запомнете, таму при смртта на Кралицата не се поделија на вмро-сдсм-левица-дуи-дпа-алијанса и не знам што. Сите партии, сите организации, сите спортски тимови, буквално сите граѓани и оддадоа почит? Е таква личност беше само ТИТО во Југославија, во Северна Македонија и не постои.
Пак ќе кажам, Владата итно да обезбеди авионски превоз за погребот на Кралицата. Да одиме сите што сакаме!!! Фала и поздрав!!!

Кралицата тргна на последното патување

Тргнувањето на поворката со ковчегот на кралицата Елизабета Втора која мина над 200 километри низ Обединетот Кралство го означи почетокот на одисејата на национална жалост која ќе кулминира на државниот погреб во Лондон на 19 септември.

Нејзиното последно патување почна ден откако нејзиниот син Чарлс трети беше официјално крунисан за крал. Погребната поворка патуваше шест часа низ шкотските градови и пристигна во Единбург, каде што ќе остане два дена. Голем број граѓани и оддадоа последна почит на кралицата.

„Многу, многу сум тажен. Многу е важно што децата сега се овде, присуствуваат на една историја. Во годините што доаѓаат моите деца ќе учат за неа и ќе учат за овој момент.

Кралот Чарлс ќе отпатува за Единбург утре за да се помоли пред телото на кралицата. Во вторник ковчегот со авион ќе биде пренесен во Лондон, каде што ќе биде изложен четири дена. Премиерката на Шкотска Никола Старџен вели дека ова е „тажен и потресен момент“ бидејќи кралицата го напушта „својот сакан Балморал“ за последен пат.

„Денес, додека ковчегот патува до Единбург, Шкотска ќе ѝ оддаде почит на една извонредна жена“. – изјави Старџен.

Денеска новиот британски крал Чарлс Трети официјално беше прогласен за суверен во Шкотска, Велс и Северна Ирска. На погребот на кралицата која дојде на тронот на само 25 години во 1952 година ќе присуствуваат голем број шефови на држави, вклучително и американскиот претседател Џо Бајден, австралискиот премиер, а најверојатно и јапонскиот крал.

Чарлс Трети прогласен и за крал на Шкотска, Велс, Северна Ирска, Австралија и Нов Зеланд

Кралот Чарлс Трети денеска официјално беше именуван за монарх на Австралија и Нов Зеланд, на церемониите што се одржаа во двете земји по повод неговото стапување на тронот.

Австралискиот генерален гувернер Дејвид Харли во Канбера го прогласи принцот Чарлс за австралиски крал Чарлс Трети.

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн го поздрави Чарлс на слична церемонија во Велингтон, велејќи дека тој го сака Нов Зеланд и постојано ја покажува својата длабока грижа за нацијата.

И двете церемонии беа чиста формалност.

Австралија и Нов Зеланд се две поранешни британски колонии, кои се независни со децении, но задржаа монарх како шеф на државата.

Австралискиот премиер Ентони Албанезе, кој наскоро ќе отпатува во Лондон за да присуствува на погребот на кралицата Елизабета Втора, изјави дека 22 септември во Австралија ќе биде државен празник во чест на покојната кралица.

Новиот британски крал Чарлс Трети официјално беше прогласен за суверен во Шкотска, Велс и Северна Ирска.

Сличен проглас беше објавен вчера во Лондон на раскошна церемонија согласно долгогодишната традиција.

Во Белфаст на читањето на прогласот му претходеа ѕвонење на камбаните и свирење со рог. Читањето на прогласот беше проследено со поздрав со 21 истрел и воен оркестар кој ја свиреше химната „Боже чувај го кралот”.

Во Велс, третиот баталјон на кралскиот велшки полк беше придружуван на церемонијата на крунисување од коза, која е „талисман” на баталјонот.

Сите големи лидери ќе одат на погребот на Кралицата, Путин не доби покана

Додека Британија тагува за смртта на својот монарх со најдолг стаж, во Лондон веќе се во тек избезумени подготовки за она што треба да биде една од најголемите дипломатски прилики на векот.

Стотици сегашни и поранешни шефови на држави и влади ќе им се придружат на голем број други достоинственици кои ќе дојдат во Британија следната недела на државниот погреб на кралицата Елизабета Втора, која почина во четвртокот по 70 години на тронот.

Лидерите, вклучително и американскиот претседател Џо Бајден, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, веќе потврдија дека ќе присуствуваат на погребот, за кој Бакингемската палата во саботата објави дека ќе се одржи на 19 септември, во 11 часот во Вестминстерската опатија.

На погребот најверојатно ќе присуствува и јапонскиот император Нарухито заедно со царицата Масако и премиерот Фумио Кишида, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и францускиот претседател Емануел Макрон, меѓу многу други. Шпанија најверојатно ќе ја претставува кралот Фелипе Шести, кој има крвни врски со британското кралско семејство кое датира од 19 век. Ќе патуваат и членови на други европски кралски семејства, вклучително и од Белгија, Данска, Холандија, Норвешка и Шведска.

-Не би било изненадувачки ако дојдат сите крунисани шефови на држави од Европа, како и шефови на држави и шефови на влади во други земји, рече поранешен министер од кабинетот, кој беше во владата за време на уште еден голем погреб, на поранешната премиерка на Велика Британија Маргарет Тачер во 2013 година.

Најзабележително – иако не изненадува – отсуството ќе биде отсуството на рускиот претседател Владимир Путин, откако Кремљ рече дека неговото присуство не е опција. Во озборуваните дипломатски кругови, исто толку важно како кој доаѓа е кој добива покана, при што претставниците на амбасадата сакаат да откријат дали на кинескиот претседател Кси Џинпинг ќе му биде понудена шанса да присуствува.

Во меѓувреме, дипломатите се загрижени за големиот обем на она што ќе се случи. Подготовките за погребот претставуваат колосална логистичка, безбедносна и дипломатска задача, при што се очекува десетици илјади луѓе да патуваат во Лондон во текот на следните денови. Странските амбасади веќе се справуваат со стотици повици од приватни граѓани кои прашуваат дали е можно да слетаат во главниот град на истиот ден на погребот и брзаат да резервираат летови и сместување.

Утрото на самиот погреб, ковчегот на кралицата ќе биде пренесен во процесија до Вестминстерската опатија во 900-годишната Вестминстерска сала, каде што јавноста ќе има неколку дена да и оддаде почит. Нацијата ќе одржи двеминутно молчење. По едночасовната погребна служба, голема церемонијална поворка ќе го придружува ковчегот до блискиот Хајд парк, каде што ќе биде префрлен од кочијата во државната погребна кола. Ковчегот потоа ќе патува 20 милји западно од центарот на Лондон, до замокот Виндзор. По богослужбата во капелата Свети Џорџ во Виндзор, ковчегот конечно ќе биде спуштен во кралскиот свод на теренот на замокот, покрај ковчегот на покојниот сопруг на кралицата, принцот Филип, кој почина во април 2021 година.

Големите погреби се чудни моменти за дипломатите, комбинирајќи периоди на жалост со неизбежни можности за билатерални и мултилатерални средби.

Лидерите, исто така, ќе треба да внимаваат случајно да не го засенат покојниот монарх или да не го украдат вниманието со постапки кои би можеле да се сметаат за непочитување.

За самата Лиз Трус, оваа прилика ќе понуди „учтиви моменти за запознавање“ со клучните лидери кои би требало да се покажат вредни за премиер назначен на почетокот на овој месец, рече Кампфер.Но, тој предупреди дека новиот премиер на Велика Британија „нема да сака да биде виден како е вклучен во дискусии за многуте проблеми со кои се соочува светот, поради чувствителноста на моментот“.

Секако, Даунинг стрит е категоричен дека 10-дневниот период на жалост во Обединетото Кралство треба ригорозно да се почитува, што значи дека официјалните состаноци меѓу Трас и другите меѓународни лидери нема да бидат закажани. За позначајни разговори, Трас затоа ќе мора да го почека Генералното собрание на ОН што ќе се одржи во Њујорк подоцна истата недела.

error: Content is protected !!