НОВОРОДЕНЧЕ СЕ ЗДОБИЛО СО ДВЕ ФРАКТУРИ НА ЧЕРЕПОТ И Е ВО КРИТИЧНА СОСТОЈБА ОТКАКО ПОСЛЕ САМОТО ПОРОДУВАЊЕ ПАДНАЛО ОД РАЦЕТЕ НА АКУШЕРКАТА

Новороденче од Требиње е тешко повредено во Универзитетската болница во Фоча кога по породувањето во таа установа испаднало од медицинскиот персонал и со главата удрило во тврда подлога.

Според неофицијални информации, новороденото девојче се здобило со фрактура на черепот на две места, поради што била оперирана и е под будното око на лекарите во Сараево, пишува Уна.

Извори на порталот una.world велат дека првите резултати од истрагата укажуваат дека девојчето веднаш по породувањето го испуштила акушерката, а таа паднала на подот, пренесува Српскаинфо.

Сепак, она што следеше потоа не им користи на лекарите. Наводно, несериозно го сфатиле инцидентот, а не е исклучено да се обиделе да го прикријат падот. Никому ништо не пријавиле, а по неколку часа здравствената состојба на новороденчето нагло се влошила.

Пријава во полиција поднел и таткото на новороденчето, кој го обвини родилиштето на болницата Фоча за несовесно работење и загрозување на животот на неговата ќерка.

Бебето итно било пренесено во Клиничкиот центар на Универзитетот во Сараево. Се испоставило дека има сериозни повреди на главата, па била оперирана и укажана е потребната помош. Во полиција случајот го пријавиле само лекарите од Сараево, а во Фоча молчат.

Во Окружното јавно обвинителство во Требиње, УНИ потврдија дека е покрената истрага за да се утврдат сите околности на овој шокантен настан, односно кој е одговорен за повредата на бебето и скандалозното однесување на здравствените работници потоа.

Маријана Елез, портпаролката на ПУ Фоча, вели дека целиот случај кај нив бил пријавен на 20 август, а породувањето се случило ден претходно.

– Дежурниот лекар во КЦУ Сараво пријавил дека во наведената установа било донесено новороденче со повреди на главата, родено во Универзитетската болница во Фоча. Истиот ден таткото на новороденчето пријавил несовесно работење на лекарите во Универзитетската болница во Фоча. За се е известен обвинителот на Окружното јавно обвинителство Требиње, кој нареди да се преземат сите мерки и дејствија за документирање на кривичното дело несовесно давање лекарска помош – рече Елез.

error: Content is protected !!