Сите сакаат на погреб, ТОЈ иако е поканет – НЕМА да оди на испраќањето на кралицата Елизабета

Обединетото Кралство на утрешниот погреб на кралицата Елизабета Втора покани многу државници, вклучително и саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман, што предизвика негодување кај застапниците за човекови права.

Но, изгледа дека нема да дојде на погребот.
Според Би-Би-Си, извори блиски до амбасадата на Саудиска Арабија во Велика Британија првично потврдиле дека Мохамед бин Салман ќе дојде во Лондон викендов, но не е јасно дали принцот навистина ќе присуствува на погребот.

Според неименуван извор од британското Министерство за надворешни работи, саудискиот престолонаследник нема да присуствува на погребот на кралицата Елизабета. Се очекува во негово име на погребот да присуствува принцот Турки.
Како што е познато, американската разузнавачка агенција ЦИА во својот извештај откри дека Бин Салман го одобрил убиството и распарчувањето на саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул во 2018 година.

Бин Салман и саудиската влада го негираат ова, но западните лидери веќе некое време го критикуваат Ријад.
Кадија Џингис, свршеницата на убиениот Кашоги, поканата на Бин Салман за погребот ја нарече дамка во споменот на кралицата Елизабета Втора и повика на апсење на саудискиот престолонаследник кога ќе слета во Лондон, иако таа се сомнева дека тоа ќе се случи.

Критики доаѓаат и од други места. Кампањата против трговијата со оружје (CAAT) ја обвини Саудиска Арабија и другите монархии од Заливот дека го користат погребот на кралицата за да ги „исчистат“ нивните кршења на човековите права.
Саудиска Арабија е исто така вклучена во војната во Јемен, каде што ја предводи меѓународната коалиција која врши напади против бунтовниците Хути.

Во земјата има тешка хуманитарна катастрофа поради војната и саудиската интервенција, а Саудиска Арабија и нејзината коалиција постојано добиваат воена, политичка и логистичка поддршка од Запад во нивните напади.

Според CAAT, само Велика Британија ѝ продала оружје во вредност од повеќе од 23 милијарди долари на коалицијата предводена од Ријад во текот на изминатите осум години од војната во Јемен.

Откако Бин Салман стана де факто лидер во 2017 година, Саудиска Арабија, ја засили својата акција против владините критичари, дури и само за објавување на социјалните мрежи.

error: Content is protected !!