Ден по почетокот на мобилизацијата: Зеленски бара казна, доаѓаат нови санкции кон Русија

Денеска е 211-от ден од војната во Украина. Сите најнови настани можете да ги следите во нашиот блог во живо на порталот Nova.rs.

Русија ослободи 10 воени заробеници, меѓу кои и еден Хрват
Русија, со посредство на саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман, ослободи 10 воени заробеници заробени во Украина, како и 215 Украинци, изјави неименуван саудиски функционер. Меѓу ослободените странци има државјани на САД, Велика Британија, Шведска, Мароко и Хрватска, изјави функционерот, пренесе Ројтерс.

Трас во ОН: Путин очајно се обидува да ги оправда неуспесите
Британската премиерка Лиз Трас го обвини рускиот претседател Владимир Путин во ОН дека „се заканува со штракање со оружје“ за да ја прикрие неговата неуспешна инвазија на Украина.

„Тој го зголемува ризикот испраќајќи уште повеќе резервисти во ужасна судбина“, рече таа како одговор на одлуката на Путин да ги мобилизира резервистите.
Министрите на ЕУ одлучија: Нови санкции за Москва

Министрите за надворешни работи на членките на Европската унија се договорија на неформален вонреден состанок во Њујорк да продолжат со новите санкции против Русија, објави високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Јосеп Борељ, неколку часа откако рускиот претседател Владимир Путин нареди делумна мобилизација.
Северна Кореја: Не продаваме оружје на Русија

Северна Кореја негираше дека испорачува оружје на Русија, објавија државните медиуми.
Потсетуваме дека пред неколку недели САД соопштија дека Москва се врти кон Пјонгјанг за да ги надополни своите резерви исцрпени од инвазијата на Украина.

Зеленски: Направено е злосторство против Украина
Во претходно снимено видео обраќање до Генералното собрание на ОН, украинскиот претседател Владимир Зеленски рече дека е извршено злосторство против Украина.

„Направено е злосторство против Украина и бараме праведна казна за тоа“, рече тој.

Тој побара на Русија да и се забрани да гласа во меѓународните тела и да го користи правото на вето во Советот за безбедност.
Зеленски посочи дека Украина има пет барања за мир со Русија, кои, како што рече, не се предмет на преговори. Меѓу нив се казната за руската агресија, враќањето на безбедноста и територијалниот интегритет на Украина и безбедносните гаранции и решителноста на Украина и нејзините сојузници, посочи тој.

error: Content is protected !!