(ВИДЕО) Никој не сака да ги прими Русите кои бегаат од Русија: ОВИЕ земји не им дозволуваат влез – хаос на границите

*Видеото од границата на крајот од текстот
Бројот на Руси кои се обидуваат да влезат во Финска се зголемува од час во час.

По најавената мобилизација голем број Руси ја напуштаат Русија, но некои земји не сакаат да ги примат.
Откако Владимир Путин прогласи делумна мобилизација, Русите масовно почнаа да ја напуштаат земјата, авионските билети беа распродадени, а цените на летовите во еден правец достигнаа неколку илјади евра. Бескрајна колона формирана на руско-грузискиот граничен премин Верхњиј Ларс. Границите на Грузија се уште се отворени, но, според медиумите, на некои мажи на воена возраст им е забранет влезот во земјата.

Во исто време, бројот на Руси кои се обидуваат да влезат во Финска се зголемува од час во час. Тоа е единствената граница која се уште е отворена за руските цивили со шенген визи, кои се обидуваат да ја напуштат земјата откако Путин објави дека ќе испрати 300.000 нови војници во Украина.
Инаку, балтичките членки на Европската унија, Летонија, Литванија и Естонија, кои граничат со Русија, веќе најавија дека нема да понудат засолниште на ниту една руска мобилизација во бегство во Русија.

„Одбивањето да се исполни својата граѓанска должност во Русија, или желбата да се стори тоа, не е доволна основа за добивање азил во друга земја“, рече естонскиот министер за надворешни работи Урмас Реинсалум.
Латвискиот министер за надворешни работи Едгарс Ринкевичс ја наведе безбедносната загриженост во врска со ситуацијата. Министерството за внатрешни работи на Литванија соопшти дека секој случај за азил ќе се разгледува посебно.

Трите балтички земји и Полска во понеделникот на полноќ почнаа да ги одвраќаат руските граѓани од нивните граници, велејќи дека не треба да патуваат додека нивната земја е во војна со Украина. Забраната ги исклучува руските дисиденти кои бараат азил во ЕУ, заедно со возачите на камиони, бегалците и постојаните жители на земјите од ЕУ, како и оние кои ги посетуваат членовите на блиското семејство.
Масовното иселување на Русите го пишува и FlightRadar, позната веб-страница која се занимава со следење летови. Тие објавија кратко видео на кое се гледа воздушниот сообраќај од Москва и Санкт Петербург направен утрово. Од видеото се гледа дека сообраќајот е зголемен, а најголем дел од летовите завршиле во Турција.

error: Content is protected !!