Кумо, сите во куќата се МPTBИ: Потресни детали за смртта на детето кое се задуши – неговиот брат скокнал од прозор да бара помош

Во страшната трагедија што се случи вчера кај Мали Звoрник, загина момче (9) кое се задуши во семејната куќа Аметовиќ, а грозоморните детали од овој хорор за Курир ги откри кумата на семејството.
Имено, Катица Кољибабиќ, кумата на семејството, прва се појавила на местото на несреќата со сопругот и затекнала грозоморна глетка, мртво момче и неговата прабаба лежат во несвест во трошна куќа.
Да потсетиме, весникот на почетокот на оваа година пишуваше за петчленото семејство Аметовиќ кое живее во тешки услови. Драган сам се грижел за децата иако бил со лоша здравствена состојба, а има и седумгодишен син и тригодишна ќерка.

Згора на сите неволји, сега ги снајде голема трагедија. Според нивната кума, Катица Кољибабиќ, на Аметовиќи завчера долго време им била исклучена струјата, па Драган го вклучил агрегатот, а патем имаат и шпорет и се греат на дрва. Сите спиеја горе, таткото во една, а децата во друга, додека генераторот беше на приземје.
– Околу пет часот мене и мојата сопруга, живееме на стотина метри од Аметовиќ, седумгодишниот син на Драган ги разбуди и рече дека сите во куќата се мртви. Веднаш отидовме таму, за жал, постарото момче беше веќе мртво, кумот Драган гледаше, но не даваше други знаци на живот.

Сопругот ја најде постарата девојка на подот, ја крена на креветот и таа само рече дека не може да издржи, а тој ја зеде помалата во раце и ја донесе кај нас. Повикавме полиција и итна помош – наведува Катица шокантни детали за Курир.
Задоцнет долг на тато

– Струјата им била исклучена поради долгот што го направил покојниот татко на Драган. Го вклучил генераторот за да има струја во куќата и го ставил во долната соба. Куќата нема оџак, само цевки, па веројатно некаде навлегол чадот и почнал да ги гуши во сон. Трагедија, што друго да кажам – раскажува вознемирено Катица, кај која сега престојуваат најмладите членови на семејството Аметовиќ.
Таа објаснува и дека седумгодишниот син на Драган се разбудил и кога видел што се случува, скокнал од горниот кат низ прозорецот на фотелјата пред куќата, а потоа истрчал кај неа да побара помош.

error: Content is protected !!