Се огласи Зеленски: Јавно и се заблагодари на Македонија и претседателот Пендаровски

Благодарност до цела Македонија. Директно од првиот човек на Украина.

Честа да биде „тагиран“ во неговиот статус ја имаше нашиот претседател на државата, Стево Пендаровски.
Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа на Твитер објави дека девет земји од Централна и Источна Европа, меѓу кои и Македонија, го поддржуваат членството на Украина во НАТО.
Како што наведува, тие земји ги осудија „обидите на Русија да анектира украински територии“.
Зеленски им се заблагодари на лидерите на тие земји за ваквиот потег, вклучително и на претседателите Стево Пендаровски и Мило Ѓукановиќ.
„Благодарен сум на нашите соседи – земјите од Централна и Источна Европа за поддршката за членството на Украина во НАТО и за осудувањето на обидот на Руската Федерација за анексија на украински територии“, напиша Зеленски.
Тој прецизираше дека покрај Ѓукановиќ и Пендаровски, станува збор и за претседателот на Естонија Алар Карис, претседателот на Летонија Егилс Левитс, претседателот на Литванија Гитанас Науседа, Анджеј Дуда од Полска, Клаус Јоханис од Романија, Зузана Чапутова од Словачка и Милош Земан од Чешка.

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека киднапирањето на главниот директор на нуклеарната централа Запорожје е чин на руски терор.

– Ова е уште еден пример за јасен чин на руски терор, за што терористичката држава мора да сноси се поголема казна, истакна Зеленски во синоќешното видеообраќање.

Руска патрола го уапсила Игор Мурашов во петокот, објави во саботата државната компанија задолжена за електраната, а Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) објави дека Русија го потврдила случајот.

МААЕ апелира за ослободување на Мурашов, бидејќи неговото притворање претставува закана за безбедноста.

error: Content is protected !!