Дали знаете дека оваа песна не беше наменета за Тоше Проески? Ова е тајната на хитот што го сними пред СМРТТА

Тоше Проески кој направи безброј хитови. Некои песни ги освоија срцата на публиката дури и по неговата смрт, а една песна што ја сними пред смртта воопшто не беше наменета за него.
Сега, по 15 години, секоја песна од Тоше Проески звучи како автобиографска и дека сигнализира крај. Сепак, многу можеше да се каже за песната „Игри без граници“, а самиот автор, веднаш по смртта на Тоше, откри дека песната воопшто не е напишана за него.

Како што рекоа, тоа беше судбоносен избор.
Тоа е песна што ја напишав пред да го запознам Проески. Една година, две, се сретнав со Никша Братош и му реков – имам една песна што не ја давам на никого. Толку е добра песната, што ќе ја пеам сам, дури и ако расипе сè. Но, од тебе, за сè што досега работевме, те замолувам да ми го аранжираш за џабе. И тој се согласува. Тој ме прашува како се вика песната, велам – Игри без граници – рече Мирослав Дрљача Рус, кој работеше со Жељко Бебек, Црвена јабука, Мишо Ковач и откри дека во една прилика, додека се возел во автомобил со Тоше, бил толку упорен што веќе го натерал да му ја даде да ја сними песната.
–Тој бараше меѓу моите ЦД-а и ме праша дали може да слушне некоја песна. Кога ја слушаше „Игри без граници“, тоа беше крајот, немаше шанси да му дадам на некој друг да ја сними – додаде Русинот.
Откако ја отпеа песната во студиото, сите коментираа дека тој е премногу млад за неа, но тој кога ја испеза од првиот пат знаевме дека таа беше створена за него.

-Ме повлече настрана и ме праша како ја испеал. Бев изненаден од неговиот настап и му реков: – Ти ја отпеа подобро отколку што ја напишав- заклучи композиторот во емисија посветена на Тоше Проески.
Земјава и Балканот се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред петнаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб.

Како и во изминатите години, дванаесет учесници го трчаат 15-тиот ултра маратон во чест на Тоше Проески. Маратонот почна завчера од Нова Градишка, пред неговото спомен обележје, а денеска, на годишнината од неговото загинување, ќе пристигнат во Крушево. Се очекува маратонците да пристигнат околу пладне во Крушево.

Маратоците ќе бидат печекани во Крушево, веќе традиционално, со црвени рози, и на Гумење, на вечното почивалиште на Тоше, ќе му оддадат почит на големиот музичар и хуманитарец, познатата македонска и балканска музичка ѕвезда која ги привлекува во Крушево фановите и почитувачите на неговото дело и 15 години од неговото загинување.
Годинава, на 5 октомври, под наслов „Од срце за Тоше“, 12 музичари, заедно со камерниот оркестар од Битола и бендот на Тоше, на концертот на платото на Гумење пред спомен куќата на Тоше, ги изведоа песните што ги пееше Проески. Пред бројната публика, песните на Тоше ги изведоа Јелена Томашевиќ, Бојан Маровиќ, Каролина Гочева, Дани Димитровска, Бени Шаќири, Ѓоко Танески, Мартинијан Кириловски, Јоце Панов, Омар Џафероски, како и солистите на МОБ Билјана Јосифов и Влатко Груески.

Концертот „Од срце за Тоше“ е поддржан од Министерството за култура и од повеќе стопански субјекти од Крушево. Посетителите ја посетија спомен куќата на Гумење која ги чува спомените на Тоше Проески.

error: Content is protected !!