Приватен детектив откри ШОКАНТНА работа поврзана со монструмот – слушал гласови и сакал да биде заедно со Наташа

Вук Бориловиќ во своите параноични размислувања слушнал гласови кои му велеле дека треба да биде со Наташа, своите откритија ги пренесе Браца Здравковиќ.

Масовниот убиец Вук Бориловиќ, кој на 12 август уби 10 соседи во Цетиње, тргна во крвава треска поради станарката Наташа Мартиновиќ (35), која наводно одбила да биде во врска со него, по што станала и негова трета жртва бидејќи најпрво ги осудил нејзините синови Масана (11) и Марко (8). Ова вчера во емисијата „Ново јутро с Јован“ на ТВ Пинк го откри приватниот детектив Браца Здравковиќ.

Според него, Бориловиќ добил луда идеја да и се додворува на Наташа Мартиновиќ, која како потстанар со сопругот и синовите два месеци живеела во неговата куќа поради параноја, која не ја лекувал.

– Таа несреќна жена не е виновна за ништо. Цело Цетиње кажува најдобро за неа. Меѓутоа, моите извори велат дека Вук во своите параноични мисли слушнал гласови кои му кажувале дека треба да биде со Наташа, а дека имал шанса за тоа, нејзините едноставни поздрави, кога се сретнале, во кои тој, како и сите други, му кажал , учтиво вели: „Добро утро“. Затоа, за да ја постигне својата цел, ги испрати сопругата и децата во Херцег Нови. Но, Наташа го одбила неговото додворување и го исфрлила од собата, со предупредување дека ќе го повика сопругот. Толку гнев се крена во него тогаш што прво ги убил нејзините синови за да настрада таа, а потоа и таа. Тогаш параноичен глас во главата му рекол да ги убие и сите соседи, кои ќе му се смеат затоа што бил одбиен. Тоа одбивање е вистинскиот мотив за страшното злосторство – објасни Браца Здравковиќ во разговор со водителката Јована Јеремиќ.

Тој вели дека единствената грешка на несреќната жена била што не се иселила од таа куќа со семејството веднаш штом ги забележала првите знаци на проблематичното однесување на Вук, кое траело извесно време.

– Човекот беше целосно параноичен, а најголемиот срам во Црна Гора е што човек посетува психијатар, па криел дека имал закажано. Толку многу го замислувал тоа што дури им рекол на пријателите дека Наташа се обидува да флертува со него. Факт е дека полицијата требаше да му го одземе целото оружје по првата кривична пријава за агресивно однесување, кое претходно го покажа на работа – истакна детективот.

По убиството на Наташа и нејзините синови, Бориловиќ телефонски му кажала на сопругот Милош Мартиновиќ дека го убил неговото семејство, а потоа тој се јавил уште неколку и застрелал седум соседи, а со истрели од пушка ранил уште пет. За тоа време во него пукале полицијата и соседот Ненад Калуѓеровиќ, па монструмот бил ранет со пет куршуми, но се уште не е утврдено кој од нив го убил.

Заврши 10 животи

Меѓу жртвите на насилникот од Цетиње, освен тројцата Мартиновиќи, биле и членовите на семејството Дрецун – Рајко (56) и неговите родители Даница (74) и Димитрије (81), потоа кумот на убиениот Мартиновиќ Милан Митровиќ. , вујкото на Бориловиќ, Горан Ѓуришиќ (54), како и двете сестри Александра (52) и Мила Радуновиќ (50).

Детективот: Ќе ги откријам изворите во полиција

Приватниот детектив Браца Здравковиќ во утринската програма со водителката Јована Јеремиќ изјавил дека тврдењата за мотивот за масакрот ги дознал од својот сосед Вук Бориловиќ.

-Доколку тоа го бара полицијата, тогаш ќе им ги дадам изворите од кои ги добив сите информации за причините поради кои Вук го извршил делото – изјави Здравковиќ на ТВ Пинк.

Сцена како во „Ранетиот орел“

Ова злосторство многумина потсети на сцената од филмот „Ранетиот орел“ во кој Ненад Јездиќ, кој го толкува ликот на Гојко Мариќ, со намера да ја убие, ја рани Слобода Миќаловиќ, која ја играше Анѓелка Бојаниќ, бидејќи не сакаше стапи во врска со него по летната авантура, која се случи неколку години порано.

error: Content is protected !!