4 дена по масакрот дојде на местото на злоcтоpот: Милош од Цетиње остана без сопругата и синовите, а еве што нашол во станот на ужасот

Милош Мартиновиќ, кој во масакрот во Цетиње ги загуби двата малолетни сина и сопругата, четири дена по трагедијата мораше да влезе во станот на неговата смрт за да ги земе семејните работи.

Како што пишува црногорска Побједа, несреќниот човек нашол грозоморна сцена и крвава соба.

Да потсетиме Вук Бориловиќ (34) изврши страшен масакр во Цетиње кога од засега непозната причина уби десет лица и рани шест, а продолжението на трагедијата го спречија куршумите на полицијата и еден од мештаните, кои го уби полудениот Бориловиќ.

Како што пренесува црногорска Побједа, при влегувањето во изнајмениот стан, кој се наоѓа во куќата на Бориловиќ, каде што живеел со семејството до масакрот, Мартиновиќ нашол крв на подот и покуќнината, додека на фотелјата го пречекале парчиња месо откорнати од куршуми.

-Во кујната несреќниот маж пронашол неискористени патрони за ловечка муниција, под креветот нашол футрола за ловечка пушка и мобилни телефони кои ги користела неговото семејство пред да бидат брутално убиени – пишува Побједа.

Никој не може да претпостави како му било на несреќниот човек додека го гледал ужасот и местото каде изгубил се што имал и повторно ја преживувал таа трагедија.

– Посмртните останки од телото внимателно ги собра и ги складираше во црквата, од каде кога ќе има сила ќе ги закопа во семејната гробница. Неискористената муниција Мартиновиќ ја однел со себе во семејната куќа каде што сега живее – пренесува Побједа.

Откако влегол на местото на злосторството и на местото на страдање на своите најблиски, Мартиновиќ за пронајдените докази го известил еден од командирите на полициската станица во Цетиње, а на полицијата и предал девет парчиња неискористена муниција, пишува црногорскиот весник.

Како што понатаму наведуваат, Мартиновиќ истиот ден испратил известување по електронска пошта за се што се случува на адресите на началникот на Секторот за обезбедување Цетиње, директорот на Управата на полицијата и министерот за внатрешни работи.

– На 16.08.2022 година околу 13.30 часот отидов во Медовина бб, куќата во која се случи злосторството, за да земам лични работи. По тој повод, во куќата, покрај моите лични работи, во кујната најдов и неупотребена муниција за пушка (чаури). По сите сметки констатирам дека истрагата не е спроведена и не се испочитувани законските процедури – напиша Мартиновиќ, а пренесе Побједа.

Тој истакна дека повторно преживеал тешки моменти и изрази отворен сомнеж дали полицијата воопшто сакала да го расветли злосторството што се случи на 12 август во Цетиње.

– Се чувствувам повредено поради таквиот неодговорен однос кон жртвите на ова монструозно злосторство, пред се членовите на моето семејство. Во неверување дека покрај сета мака морам да купам и неотстрелана муниција и други траги од злосторството околу куќата, губам надеж дека полицијата воопшто сака да го расветли ова злосторство – стои во писмото што го објави црногорскиот портал.

Обдукцијата покажа: Убиецот од Цетиње бил погоден со пет куршуми – СÈ УШТЕ НЕ СЕ ЗНАЕ КОЈ ГО ЗАСТРЕЛАЛ

Обдукцискиот извештај на телото на Вук Бориловиќ (34), кој уби 10 лица во Цетиње, потврди дека се здобил со повреди од пет куршуми, но се уште не се знае дали го убил полицaецот или сограѓанинот Ненад Калуѓеровиќ, пишува порталот „Вијести“.

Ова произлегува од одговорот на Вишото државно обвинителство во Подгорица, од кое за „Вијести“ објаснуваат дека се уште не им се доставени обдукциските наоди на телата на 10 жртви на Бориловиќ.

Извештајот од обдукцијата на телото на Бориловиќ е доставен до обвинителот во петокот на 19 август, седум дена по трагедијата во Цетиње.

Обдукциските наоди од телото на масовниот убиец од Цетиње, Вук Бориловиќ (34) ги потврдија неофицијалните информации. Како што објавуваат медиумите, Бориловиќ се здобил со повреди во телото од пет испукани куршуми. Кој бил смртоносен за масовниот убиец, полицискиот или од соседот Ненад, ќе утврди истрагата која е во тек.

Ова се е наведено во одговорот на Вишото јавно обвинителство во Подгорица за „Вјести“. Оттаму објаснуваат и дека се уште не им се доставени резултатите од обдукциите на десетте жртви на Бориловиќ.

Резултатите од неговата обдукција во обвинителството биле предадени во петокот, на 19 август, една недела по трагедијата во Цетиње.

-Вишото јавно обвинителство во Подгорица, по повод случувањата во Цетиње во континуитет презема бројни мерки и работи се со цел целосно расветлување на настанот. По наредба на обвинителството направена е обдукција и денеска е доставен наодот од телото на В.Б. од кој се заклучува дека е наведено дека лицето се здобило со повреди во пределот на телото од пет испукани проектики. Обдукциските наоди на другите лица се уште не се доставени, како ни наодите од другите вештачења. Дури по доставувањето на сите наоди, вештачења и дсобирање на сите докази ќе може да се донесе одлука за предметот, одговориле од обвинителството.

Во предметот во својство на граѓани биле сослушани повеќе лица, меѓу кои и Ненад.

Во незапаметената трагедија животот го загубија: Данијела Радуновиќ (51), Александра Радуновиќ (52), Милан Митровиќ (37), Рајко Дрецун (56), Димитрије Дрецун (81), Даница Дрецун (74), Горан Ѓуришиќ (54), Наташа Пејовиќ Мартиновиќ (35), М.М. (11) и М.М (8).

Вук Бориловиќ во своите параноични размислувања слушнал гласови кои му велеле дека треба да биде со Наташа, своите откритија ги пренесе Браца Здравковиќ.

Масовниот убиец Вук Бориловиќ, кој на 12 август уби 10 соседи во Цетиње, тргна во крвава треска поради станарката Наташа Мартиновиќ (35), која наводно одбила да биде во врска со него, по што станала и негова трета жртва бидејќи најпрво ги осудил нејзините синови Масана (11) и Марко (8). Ова вчера во емисијата „Ново јутро с Јован“ на ТВ Пинк го откри приватниот детектив Браца Здравковиќ.

Според него, Бориловиќ добил луда идеја да и се додворува на Наташа Мартиновиќ, која како потстанар со сопругот и синовите два месеци живеела во неговата куќа поради параноја, која не ја лекувал.

– Таа несреќна жена не е виновна за ништо. Цело Цетиње кажува најдобро за неа. Меѓутоа, моите извори велат дека Вук во своите параноични мисли слушнал гласови кои му кажувале дека треба да биде со Наташа, а дека имал шанса за тоа, нејзините едноставни поздрави, кога се сретнале, во кои тој, како и сите други, му кажал , учтиво вели: „Добро утро“. Затоа, за да ја постигне својата цел, ги испрати сопругата и децата во Херцег Нови. Но, Наташа го одбила неговото додворување и го исфрлила од собата, со предупредување дека ќе го повика сопругот. Толку гнев се крена во него тогаш што прво ги убил нејзините синови за да настрада таа, а потоа и таа. Тогаш параноичен глас во главата му рекол да ги убие и сите соседи, кои ќе му се смеат затоа што бил одбиен. Тоа одбивање е вистинскиот мотив за страшното злосторство – објасни Браца Здравковиќ во разговор со водителката Јована Јеремиќ.

Тој вели дека единствената грешка на несреќната жена била што не се иселила од таа куќа со семејството веднаш штом ги забележала првите знаци на проблематичното однесување на Вук, кое траело извесно време.

– Човекот беше целосно параноичен, а најголемиот срам во Црна Гора е што човек посетува психијатар, па криел дека имал закажано. Толку многу го замислувал тоа што дури им рекол на пријателите дека Наташа се обидува да флертува со него. Факт е дека полицијата требаше да му го одземе целото оружје по првата кривична пријава за агресивно однесување, кое претходно го покажа на работа – истакна детективот.

error: Content is protected !!