Се појави вознемирувачко ВИДЕО на кое се гледа како паѓа мостот – загинаа 134 лица

Бројот на загинати од уривање на мост во Гуџарат, Индија се искачи на 134, соопшти локален функционер.
Пешачки мост на реката Мачху во градот Морби, кој беше преполн со посетители кои уживаа во празничните веселби, се урна вчера, а многумина завршија во реката и загинаа.
„Бројот на загинатите во инцидентот со уривање на мостот се искачи на 134.

Операциите за пребарување и спасување продолжуваат“, рече висок функционер на НК Мухар, истакнувајќи дека бројот на загинати може да се зголеми.
Мухар, исто така, рече дека персоналот на вооружените сили заедно со националните тимови за управување со катастрофи и вонредни состојби од околните области се распоредени за да ги лоцираат исчезнатите лица и да помогнат во спасувачките операции.
Повеќе од 400 луѓе биле на и околу мостот кога тој се урна.

Мостот долг 230 метри е изграден за време на британското владеење во 19 век.
Тој беше затворен шест месеци поради реновирање, а неодамна беше повторно отворен за јавноста.

error: Content is protected !!