Маск: Пред сите ви откривам, еве што ќе ја уништи цивилизацијата – запомнете ги моите зборови

Маск е ко-основач на Tesla, компанија чија цел е да помогне во изградбата на одржлив свет.

Тесла треба да го заштити животот на Земјата, SpaceX треба да го продолжи животот понатаму – изјави серискиот претприемач за мисијата на неговите две познати компании на 15 јули.

Во 2021 година, технолошкиот тајкун престана да купува автомобили на Tesla со биткоини, откако активисти му рекоа дека е потребна многу електрична енергија за да се потврди валидноста на трансакциите (Proof-of-Work) направени со криптовалутата.

Сепак, милијардерот смета дека денес постои приоритетен, дури и многу поважен проблем од глобалното затоплување. Тој проблем е намалувањето на светската популација, феномен кој особено ги погодува земјите од северната хемисфера и Кина.

Колапсот на населението поради нискиот наталитет е многу поголем ризик за цивилизацијата отколку глобалното затоплување – твитна глобален извршен директор на 26 август. Како да покаже дека е сериозен, тој додаде: „Запомнете ги овие зборови“.

А со цел да се нагласи итноста на депопулација на западните земји, кои во моментов го произведуваат најголемиот дел од богатството на нашиот свет, каприциозниот шеф сака да потсети дека сè уште го смета глобалното затоплување голем и клучен проблем за планетата.

Се чини дека сугерира дека тоа е повеќе прашање на приоритет. Во основа, треба да ги редефинираме приоритетите. А на врвот на листата треба да биде прашањето за населението.

И мислам дека глобалното затоплување е голем ризик – рече Маск.

Повеќе за него:

Илон Рив Маск е натурализиран американски деловен магнат и инвеститор. Тој е основач, извршен директор и главен инженер во SpaceX; ангел инвеститор, извршен директор и архитект на производи на Tesla, Inc.; основач на The Boring Company; и ко-основач на Neuralink и OpenAI. Со проценета нето вредност од околу 266 милијарди американски долари заклучно со 17 август 2022 година, Маск е најбогатата личност во светот и според индексот на милијардери на Блумберг и според листата на милијардери во реално време на Форбс.

Маск е роден во Преторија, Јужна Африка, каде што израснал. Тој накратко присуствуваше на Универзитетот во Преторија пред да се пресели во Канада на 17-годишна возраст, стекнувајќи државјанство преку неговата мајка родена во Канада. Две години подоцна, тој матурирал на Универзитетот Квин и се префрлил на Универзитетот во Пенсилванија, каде што добил диплома по економија и физика. Тој се преселил во Калифорнија во 1995 година за да присуствува на Универзитетот Стенфорд, но наместо тоа одлучил да продолжи со деловна кариера, ко-основајќи ја веб софтверската компанија Zip2 со неговиот брат Кимбал. Стартапот беше купен од Compaq за 307 милиони долари во 1999 година. Истата година, Маск ја основаше онлајн банката X.com, која се спои со Confinity во 2000 година и го формираше PayPal. eBay го купи PayPal во 2002 година, за 1,5 милијарди долари.

Во 2002 година, Маск го основа SpaceX, компанија за производство на воздушна и вселенска транспортна компанија, во која работи како извршен директор и главен инженер. Во 2004 година, тој беше ран инвеститор во производителот на електрични возила Tesla Motors, Inc. (сега Tesla, Inc.). Тој стана нејзин претседател и архитект на производи, а на крајот ја презеде функцијата извршен директор во 2008 година. Во 2006 година, тој помогна во создавањето на SolarCity, компанија за соларна енергија која подоцна беше купена од Тесла и стана Тесла Енерџи. Во 2015 година, тој е ко-основач на OpenAI, непрофитна истражувачка компанија која промовира пријателска вештачка интелигенција (AI). Во 2016 година, тој е ко-основач на Neuralink, невротехнолошка компанија фокусирана на развој на интерфејси на мозокот и компјутерот и ја основа The Boring Company, компанија за изградба на тунели. Маск предложи хиперлуп систем за транспорт на вактрини со голема брзина и е претседател на Фондацијата Маск, која донира за научно истражување и образование.

Маск беше критикуван за давање ненаучни и контроверзни изјави, како што се ширење дезинформации за пандемијата СОВИД-19 и промовирање спорни перспективи во однос на политиката и различните технологии, особено преку платформата за социјални медиуми Твитер. Во 2018 година, Комисијата за хартии од вредност на САД (SEC) го тужеше Маск за лажно твитирање дека обезбедил финансирање за приватно преземање на Tesla; тој се договори со ДИК, но не ја призна вината и привремено се повлече од претседателството на Тесла. Во 2019 година, тој го доби случајот за клевета што го покрена против него британски пештера кој советуваше во спасувањето на пештерата Там Луанг. Во 2022 година, Маск се согласи да го купи Твитер за 44 милијарди долари, но подоцна изјави дека го раскинува договорот, што доведе до тужби меѓу двете страни.

Посетувал подготвително училиште Вотерклоф Хаус, средното училиште Брајанстон и дипломирал на средното машко училиште во Преторија. Маск аплицирал за канадски пасош преку неговата мајка родена во Канада, знаејќи дека на овој начин би било полесно да се имигрира во Соединетите држави. Додека ја чекал документацијата, тој присуствувал на Универзитетот во Преторија пет месеци; тоа му овозможило да избегне задолжителна служба во Јужноафриканските одбранбени сили.

Маск пристигна во Канада во јуни 1989 година и живееше со втор братучед во Саскачеван една година, работејќи чудни работи на фарма и фабрика за граѓа. Во 1990 година, тој влезе во Универзитетот Квинс во Кингстон, Онтарио. Две години подоцна, тој се префрлил на Универзитетот во Пенсилванија, каде што завршил студии за диплома за уметности по физика и диплома за наука по економија од школата Вартон во 1995 година.[потребно е појаснување]

Во 1994 година, Маск одржа две стажирање во Силиконската долина: едното е во стартапот за складирање енергија Пинакл Истражувачкиот институт, кој истражуваше електролитски ултракондензатори за складирање енергија, а другото е во стартапот Rocket Science Games со седиште во Пало Алто. Во 1995 година, тој беше примен на програма за доктор по филозофија (д-р) по наука за материјали на Универзитетот Стенфорд.

Меѓутоа, Маск одлучил наместо тоа да се приклучи на интернет бумоти аплицирал за работа во Netscape, на што никогаш не добил одговор.

Подоцна во 1999 година, Маск го коосновал X.com, компанија за онлајн финансиски услуги и плаќање преку е-пошта. X.com беше една од првите федерално осигурени онлајн банки и се приклучија преку 200.000 клиенти по неговите првични месеци на работа. Иако Маск ја основал компанијата, инвеститорите го сметале за неискусен и го замениле со извршниот директор на Intuit Бил Харис до крајот на годината.

Во 2000 година, X.com се спои со онлајн банката Confinity за да избегне конкуренција бидејќи услугата за трансфер на пари на Confinity PayPal беше попопуларна од услугата на X.com. Маск потоа се врати како извршен директор на споената компанија. Неговото претпочитање за Мајкрософт над софтверот базиран на Уникс предизвика раздор меѓу вработените во компанијата и Питер Тиел, основачот на Конфинити, поднесе оставка. Покрај сложеноста на технолошките проблеми и недостатокот на кохезивен бизнис модел, одборот го собори Маск и го замени со Тиел во септември 2000 година. 2001.

Следната година, PayPal беше купен од eBay за 1,5 милијарди долари во акции, од кои Маск – најголемиот акционер со 11,72% од акциите – доби 175,8 милиони долари. Повеќе од една и пол децении подоцна, Маск го купи доменот X.com од PayPal во 2017 година поради неговата лична сентиментална вредност.

error: Content is protected !!