Почина тинејџер на плажа во Халкидик – познат неговиот идентитет

Трагедијата се случи денеска напладне кога 15-годишно момче било извлечено мртво од плажата Неа Флогита на Халкидики додека пливало со другарите.

Штом таткото на 15-годишникот бил информиран за смртта на неговиот син, тој се онесвестил и со возило на Итна помош бил пренесен во болница.

„Сите сме шокирани од ненадејната загуба на детето. Беше единец, од одлично семејство и неговата смрт нѐ боли сите.

Тоа е трагедија и навистина е многу тажно“, изјави за protothema.gr Катерина Игнатијаду, градоначалничка на Скидра, од каде што било 15-годишното момче.

„Тој заминал на патување со своите пријатели на Халкидики, но не знаеме што точно се случило. Тоа е исклучително тежок момент за сите нас, а особено за родителите на детето, кои се во трагична ситуација. Смртта на нашето дете нѐ исполни со тага и болка“, додаде тој.

15-годишникот по потекло бил од Липохори, Скидрас, а заедно со своите пријатели решиле да заминат на еднодневен излет во регионот на Халкидики, со цел да уживаат во последните капење ова лето.

Со туристички автобус пристигнале на Халкидики, а потоа групата децата седнале во барот на плажата на Неа Флогита за потоа да пливаат и убаво да се забавуваат.

Било околу 12 часот кога забавата на малолетничката група се претворила во ноќна мора. Пријателите на несреќното дете наводно сфатиле дека нешто не е во ред додека тој бил во вода кога му зборувале и не реагирал.

Најпрво мислеле дека 15-годишникот се шегува, но смеата нагло престанала кога сфатиле дека нивниот пријател е во несвест во вода.

Несреќното дете веќе било мртво кога излегло на брегот и покрај големите напори што ги вложиле капачите и жителите од околината, кои притрчале да му пружат прва помош и му дале CPR, за жал не можело да оживее. Кога пристигнала брзата помош веќе било доцна. 15-годишникот бил пренесен во здравствениот центар Мудања каде била констатирана смрт.

Првите индиции од крајбрежната стража се дека малолетникот се удавил, но ќе биде извршена обдукција за целосно расчистување на причините за трагедијата.

Халкидики, e полуостровот кој се наоѓа на југоисточниот дел на Грција, на само 60 км од Солун. Со своите 3000 км2, излегува на северниот дел на Егејското Море. Во морето влегува со три краци, Касандра, Ситонија и Атос (Света Гора). Касандра е прв или западен крак, од полуостровот Халкидики. Касандра е еден од главните туристички центари и има најразвиена патна мрежа, турисички комплекси, марини и трговски центри. Поголеми градови се Ханиоти, Полихроно, Калитеа, Афитос, каде жителите живеат во текот на целата година.

Планините Чоломонтас се наоѓаат во северно-централниот дел на Халкидики. Халкидики се состои од голем полуостров во северозападниот дел на Егејското Море, кој наликува на рака со три „прсти“ (иако на грчки овие полуострови често се нарекуваат „нозе“). Од запад кон исток, тоа се Касандра, Ситонија и Света Гора, посебна покраина во Грција позната по своите манастири. Овие „прсти“ се разделени со два заливи, Торонескиот и Сингитскиот залив. Халкидики се граничи со регионалната единица Солун на север, и се граничи со Термајскиот залив на запад и Стримонскиот залив на исток.

Нејзини најголеми градови се Неа Муданија (Νέα Μουδανιά), Неа Каликратија (Νέα Καλλικράτεια) и главниот град Полигирос (Πολύγυρος).

Постојат неколку летни одморалишта на плажите на сите три прста каде што се наоѓаат други помали градови и села, како што се Јеракини (плажа Геракина) и Псакудија во централниот дел на Халкидики, Калитеа, Ханиоти и Пефкохори на полуостровот Касандра, Никити и Неос Мармарас ( Порто Карас) на полуостровот Ситонија и Уранополис на Света Гора.

Првите грчки доселеници во оваа област дошле од Халкида и Еретрија, антички јонски градови во Евбеја, околу 8 век п.н.е. кои ги основале градовите како Менде, Торони и Скионе втор бран дошол од Андрос во 6 век. п.н.е.[3] кој ги основал градовите како Акантос. Античкиот град Стагеира бил родното место на големиот филозоф Аристотел. Халкидики бил важен воен театар за време на Пелопонеската војна меѓу Атина и Спарта. Подоцна, грчките колонии на полуостровот биле освоени од Филип II Македонски и Халкидики станал дел од Македонија (античкото кралство). По завршувањето на војните меѓу Македонците и Римјаните, регионот станал дел од Римската империја, заедно со остатокот од Грција. На крајот на Римската Република (во 43 г. п.н.е.) била населена римска колонија во Касандреја, која подоцна (во 30 г. п.н.е.) била преселена од Август.

Во текот на следните векови, Халкидики бил дел од Византиската империја (Источно Римско Царство). На хрисобулот на царот Василиј I, од 885 година, Светата Гора (Света Гора) била прогласена за место на монасите, а таму не смеело да се населуваат лаици, земјоделци или сточари. Со поддршка на Никифор II Фока, набргу потоа бил основан манастирот Голема Лавра. Денес, над 2.000 монаси од Грција и од многу други источноправославни земји, како Романија, Молдавија, Грузија, Бугарија, Србија и Русија, живеат подвижнички живот на Атос, изолиран од остатокот од светот. Атос со своите манастири оттогаш е самоуправен.

По краток период на доминација на Латинското Кралство Солун, областа станала повторно византиска до нејзиното освојување од страна на Османлиите во 1430 година. За време на отоманскиот период, полуостровот бил важен за неговото ископување злато. Во 1821 година започнала Грчката војна за независност и Грците од Халкидики се побуниле под команда на Емануел Папас, член на Филики Етерија и други локални борци. Бунтот напредуваше бавно и несистематски. Востанието било ограничено на полуостровите Света Гора и Касандра. Една од главните цели била да се ограничи и задржи доаѓањето на османлиската војска од Истанбул, додека револуцијата на југ (главно Пелопонез) не стане стабилна. Конечно, бунтот резултирал со одлучувачка османлиска победа во Касандра. Преживеаните, меѓу кои и Папас, биле спасени од Псаријанската флота, која ги одвела главно во Скијатос, Скопелос и Скирос. Османлиите продолжиле во одмазда и многу села биле запалени.

Конечно, полуостровот бил инкорпориран во Грчкото Кралство во 1912 година по Балканските војни. Многу грчки бегалци од Источна Тракија и Анадолија (денешна Турција) беа населени во делови на Халкидики по грчко-турската војна во 1922 година, додавајќи го домородното грчко население.

Во 1980-тите, туризмот дојде до Халкидики и го презеде земјоделството како примарна индустрија. Во јуни 2003 година, во одморалиштето Порто Карас лоцирано во Неос Мармарас, Ситонија, лидерите на Европската унија го претставија првиот нацрт на европскиот устав (види Историја на европскиот устав за случувањата по оваа точка).

Во јуни 2022 година, археолозите објавија откривање на слабо зачувана сабја со една острица меѓу урнатините на манастирот на брегот на Халкидика. Заедно со закривениот меч, багерите открија докази за пожар, големо складиште од глазирани садови од 14 век, како и друго оружје, вклучувајќи секири и врвови од стрели.

Полуостровот е познат по неговото маслиново масло и неговото производство на зелени маслинки. Се произведуваат и разни видови мед и вино.

Халкидики е популарна летна туристичка дестинација од доцните 1950-ти кога луѓето од Солун почнаа да летуваат во крајбрежните села. Во почетокот туристите изнајмуваа соби во куќите на локалното население. До 1960-тите, туристите од Австрија и Германија почнаа почесто да го посетуваат Халкидики. Од почетокот на големиот туристички бум во 1970-тите, целиот регион е заробен од туризмот. Во регионот има терен за голф, со планови за уште четири во иднина.

error: Content is protected !!