Драматична ноќ го очекува Балканот: Само што се сподели – Војската на Србија соборила дрон

Војската на Србија соборила дрон над касарната во Рашка, дознава Блиц.
Претходно беше забележано набљудување и извидување на касарната, па војската по наредба на врховниот командант дејствувала и го соборила дронот, пишува весникот.
Наскоро се очекува соопштение од Војската на Србија.
Српскиот министер за одбрана Милош Вучевиќ изјави дека српскиот претседател Александар Вучиќ издал наредба за подигнување на борбената готовност веднаш откако биле забележани беспилотни летала кои влегуваат на територијата на централна Србија од Косово, „земајќи го предвид искуството на украинскиот фронт“, за да нема административни одложувања во синџирот на команда.
Вучиќ за РТС изјави дека, во врска со појавата на беспилотните летала, Вучиќ „издал наредба секој таков објект да биде елиминиран или да биде ставен под наша контрола“, но дека ловците МиГ-29 не биле подигнати поради беспилотните летала, туку дека „патролираат на нашите небо“.
Според него, „армијата може да одговори на овие предизвици со пушки“ и на други начини.

error: Content is protected !!