Срце да ве здоболи: Се огласи сестрата на Сораја – палам свеќи за неа

Старлетата Сораја Вучелиќ доживеа несреќа во петокот вечерта на границата со Албанија, а со неа во автомобилот биле и нејзината пријателка и сестра.

По страшната несреќа, во исповед за српскиот медиум „Република“ таа изјави дека секој ден се моли за неа да преживее и пали свеќи за нејзиното здравје.
Имено, сестрата на Сораја од Црна Гора, која не сака да се експонира во јавноста, за сајтот открила дека Вучелиќ се бори за живот бидејќи има внатрешно крварење во стомакот, кое и понатаму предизвикува компликации опасни по живот.
– Сара има големи повреди во стомакот и затоа дошло до двократното крварење, како што велат медицинските експерти кога станува збор за овие работи. Заедно со слезината се згрутчуваат неколку внатрешни органи, па токму тогаш се случува оваа појава – рекла сестрата која открила и дека виталните функции на Сораја се уште се загрозени:
-Се молам секој ден да не умре, се надевам дека ќе излезе жива! Палам свеќи за нејзиното здравје, сообраќајната беше страшна. Таа го преживеа најлошото затоа што возеше, ние поминавме без поголеми повреди.
Сестрата на Старлетата, која била во автомобилот со друга пријателка и старлетата, вели дека хаосот настанал кога возилото зад нив почнало да претекнува, додека автомобилот од спротивната лента се движел пребрзо, па се судриле сите три автомобили.
– Не знам во каква состојба се луѓето кои беа во другите автомобили. Беше страшен судар, а сето тоа поради човек кој брзаше да не претекне. Се гледаше дека вози брзо, но и човекот пребрзо одеше од спротивната насока. Тоа се моменти на невнимание, погрешно проценета брзина и толку. Ништо повеќе не можеше да се направи. Мислевме дека некој ќе закочи за да избегнеме се, но немаше можност за тоа, вели сестрата на Сораја и додава дека старлетата сега е во приватна клиника во Хрватска, каде лекарите постојано ја следат нејзината состојба.
– Сара сега е под постојан лекарски надзор. Лекарите ги прават сите потребни тестови за да го запрат целото крварење и да ја извршат операцијата. Нејзиниот стомак е навистина стегнат, сигурно и претстои долго закрепнување. Се надевам дека се ќе оди добро. Бев навистина истрауматизирана и потресена. Нон-стоп контактирам со тамошните лекари, реков да ме информираат за каква било промена на нејзината состојба, додала таа.

error: Content is protected !!