Шокантна вест доаѓа од Иран: Осуден на cмpт е најдобриот фудбалер – причината е неверојатна

Шокантна вест доаѓа од Иран: Осуден на cмpт е најдобриот фудбалер – причината е неверојатна

Светот е во шок после оваа информација. Како е можно такво нешто?
Поранешниот ирански репрезентативец Али Даеи (53) е осуден на cmpт, објави азербејџанскиот медиум Report.
Тие тврдат дека Даеи бил оcуден за учество во протестите за cмpтта на Махса Амини, 22-годишна Курдка која беше уапcена откако наводно го прекршила кодексот на облекување во земјата.
Нејзината cмpт беше објавена на 16 септември.

Релевантните светски медиуми не ја пренесоа веста дека Даеи е оcуден на cмpт, а раководството на иранската држава не ја коментираше информацијата.
Даеи е поранешен капитен и најдобар стрелец во историјата на иранската фудбалска репрезентација.

Кон крајот на септември тој ја повика иранската влада „да ги реши проблемите на иранскиот народ наместо да користи репресија, насилство и апcења“.
„На Даеи му беше одземен пасошот поради тоа што го напиша на Инстаграм“, објави реформистичкиот весник Хамихан.
„Тоа што му се случи на Али е за жалење. Али го даде целиот свој живот за да го подигне иранското знаме, тој ја сака својата земја и нејзиниот народ и секогаш ја зборува вистината“, рече неговиот брат Мохамед.

error: Content is protected !!