Марко од Телма бил една улица до местото на трагедијата во Турција: Раскажа се што видел (ВИДЕО)

Турската полиција уапси лице осомничено дека ја поставило бомбата што во неделата експлодира во пешачка зона во центарот на Истанбул, при што загинаа најмалку шест лица, а десетици се повредени, јавуваат агенциите.
Бомбата експлодира во неделата околу 16:20 часот по локално време на авенијата Истиклал, улица со многу кафулиња, ресторани, кина и продавници.
Според моментално достапните податоци, најмалку шест лица загинале во експлозијата, а 81 лице се повредени, од кои двајца потешко.

Новинарот на телевизија Телма, Марко, за телевизијата се јави во живо, објаснувајќи како изгледало сето тоа.
-Не упатија да бидеме безбедни и да останеме во хотелот. Наводно имало најавено и нов напад. Хотелот е на само 200-300 метри од улицата каде настана експлозијата. Се уште има сирени и многу полиција.
Не е дозволено да се пристапи до срцето на Истанбул. Само што поминавме со моите пријатели, јадевме во ресторан во близина. Одеднаш слушнавме хеликоптер, сирени…
Целото видео проследете го во продолжение.

error: Content is protected !!