Жена ИТНО префрлена во болница – откако две други жени ја прекршиле од ќотек, ова се деталите

Цел главен град на државата зборува за оваа случка?!

И натаму некои работи не се познати, како мотивот за ова дело, кое допрва треба да се докажува.

Млада жена од Волково била пренесена во болница, откако во селото ја нападнале и натепале две жени, соопшти МВР.

„На 27.08.2022 во 22.07 часот во СВР Скопје од Градската општа болница “8 Септември” било пријавено дека кај нив била донесена Т.Ј.З.(28) од Скопје со повреди здобиени од физички напад.

-Според пријавеното, истиот ден околу 11.00 часот во селото Волково таа била физички нападната од две женски лица“, велат од МВР.

Полицијата работи на расчистување на случајот, се додава во соопштението.

Извадок на дел од дневни настани 29.08.2022

Вчера (28 август) во 16 часот и 45 минути, во гостиварска Топлица, полициски службеници на СВР Тетово-Одделение за внатрешни работи Гостивар, со судска наредба, го привеле 25-годишниот И.Ч. од Тетово за издржување на затворска казна, по што бил спроведен во Казнено-поправната установа Затвор „Тетово“ во Тетово.

Денеска (29 август) од 04 до 07 часот на подрачјето на СВР Тетово спроведена е засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои под дејство на алкохол управуваат возила што вршат јавен превоз на патници. При контролата откриени и санкционирани се 2 возачи (ТЕ-1 и ГВ-1), кои веднаш биле исклучени од сообраќај, на кои времено им се одземени возачките дозволи и им се изготвени законски предвидените поднесоци.Санкционирани, исто така, се и 4 други видови сообраќајни прекршоци (ТЕ-3 и ГВ-1), во кои биле инволвирани возачи на автобуси, комбиња, товарни и такси возила.

На 28.08.2022 во 18.25 часот било пријавено дека на магистралниот пат Штип-Делчево кај место викано “Сланечки дол“ патничко моторно возило “голф“ со кочански регистарски ознаки, управувано од Г.Ц.(37) од Виница, излетало надвор од коловозот. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот, констатирани во Клиничката болница во Штип. Извршен бил увид од увидна екипа од Полициската станица Кочани.

Денеска (29.08.2022) во 10.20 часот во с.Синѓелиќ-скопско, полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје го лишиле од слобода З.В.(49) од с.Сингелиќ. За него била распишана централна потерница по наредба на Основен кривичен суд Скопје за издржување казна затвор од пет години за сторени кривични дела “неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ и “недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“. Тој ќе биде предаден на надлежната казнено поправна установа.

Во текот на вчерашниот ден (28.08.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 502 возачи. Од нив 33 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а девет возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа 263 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 239 надвор од населено место.

На 28.08.2022 во 21.15 часот било пријавено дека во Велес на крстосницата од ул.“Алексо Демниевски“, ул.“Вардарска“ и ул.“Наум Наумовски“ се случила сообраќајна несреќа помеѓу мотоцикл “пијаџо беверли“ со велешки регистарски ознаки, управуван од Н.Б.(43) од Велес и патничко моторно возило “шевролет круз“ со германски национални ознаки, управувано од Д.Н.(49) од Германија. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил мотоциклистот, констатирани во Општата болница во Велес. Извршен бил увид од увидна екипа од СВР Велес.

На 28.08.2022 полициски службеници од СВР Битола-ОВР Прилеп го лишиле од слобода Х.П.(23) од Прилеп. При преглед кај него на ул.„Карпалак“, во близина на железничката станица, пронајдена и одземена е марихуана. По документирање на настанот против лицето ќе следува соодветна пријава.

На 29.08.2022 околу 02.15 часот полициски службеници од СВР Велес ги лишиле од слобода Г.Ж.(41) од Р.Србија, Д.П.(37) и Т.Т.(40) двајцата од Велес поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. При извршена контрола на автомобил управуван од Т.Т, кај истиот е пронајден и одземен кокаин. Лицата се приведени во полициската станица и по целосно документирање на случајот ќе следи соодветен поднесок.

Полициски службеници на СВР Тетово вчеравечер (28 август) околу 21 часот и 30 минути, во тетовско Горно Орашје, го лишиле од слобода 28-годишниот В.Х. од ова тетовско село, затоа што при негов и преглед на патничко моторно возило „фолксфаген“ со скопски регистарски ознаки, кое го управувал, била пронајдена марихуана.Тој е задржан во Полициската станица Тетово и по целосно документирање на случајот ќе му биде изготвен поднесок по член 215 од Кривичниот законик за „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“.

На 28.08.2022 во 11.00 часот било пријавено дека во с.Русиново-беровско патничко моторно возило “сузуки свифт“ со штипски регистарски ознаки, управувано од С.С.(55) од с.Русиново излетало надвор од коловозот. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила С.С. констатирани во Клиничката болница во Штип. Извршен бил увид од увидна екипа од Полициската станица Берово.

Извадок на дел дневните настани 28.08.2022

На 27.08.2022 во 12.45 часот во Полициска станица Аеродром Ј.Т.(90) од Скопје пријавила дека на ул.Февруарски поход била касната од куче скитник.

На 27.08.2022 во 13.00 часот во Полициска станица Карпош С.М.(52) од Скопје пријавила дека во населба Трнодол во Скопје била касната од куче скитник.

Во текот на изминатата вечер (27/28.08.2022)во периодот од 22.00 до 04.00 часот на територија на СВР Скопје спроведена е засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возило под дејство на алкохол. При контролата констатирани и законски санкционирани се 21 возач. За време на контролата биле санкционирани и 20 останати прекршоци.

Во текот на вчерашниот ден (27.08.2022) во периодот од 17.00 до 00.00 часот спроведена е засилена акциска контрола во делот на сообраќајот на територија на населба Ченто во Скопје. При контролата санкционирани се 49 возачи, од кои седум за возење без возачка дозвола, три за користење мобилен телефон…

На 28.08.2022 во 05,30 часот во СВР Штип е пријавено дека на патот од с.Чифлик кон манастир „Св.Богородица“ моторцикл „томос“, управуван од Б.С.(67) од с.Чифлик, кочанско излетал надвор од патот. Во несреќата на место на настанот починал Б.С. Од екипа од итна медицинска помош констатирана е смрт. Увид на местото на настанот извршила екипа од Полициска станица Кочани.

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (27.08.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.На територија на град Скопје изречени се вкупно 238 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 78 санкции, 31 мерка за управување под дејство на алкохол, 21 мерка за возење без возачка дозвола, осум санкции за некористење на сигурносен појас.Изречени се 15 мерки за користење мобилен телефон, 16 мерки за нерегистрирани возила, осум санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло), осум мерки за недавање првенство на минување на пешаци, седум санкции за возач почетник…

На 28.08.2022 околу 01.30 часот на патот Градско-Прилеп, товарно моторно возило „сканија“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Ѓ.Ј.(62) од Кавадарци удрило во тунел. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот Ѓ.Ј. кои му биле констатирани во Општа болница Кавадарци. Увид на местото на настанот извршила екипа од Полициска станица Кавадарци.

error: Content is protected !!