Дали е можно тоа: Путин ќе повика и 300.000 ЖЕНИ да се борат во војната против Украина

Во Русија се вртат шпекулации дека Владимир Путин наскоро ќе побара масовна нова мобилизација во очајнички напор да ги запре катастрофалните порази од Украина.
Ова доаѓа и покрај тоа што украинскиот претседател Володимир Зеленски ја предупреди Москва дека мора да се повлече од сите окупирани територии доколку сака да има трајно решение за војната.
Исто така, се предвидува дека таквиот потег би можел да биде тактика за пренасочување за Путин да се повлече и да ја предаде власта, при што лидерот, наводно, страдал од лошо здравје во последните месеци.

Сепак, ваквите негирања само ги подгреваат шпекулациите дека не е далеку да се оди подалеку од 300.000 од веќе регрутираните.
Ова е делумно затоа што Путин не го потпиша потребниот декрет за ставање крај на првиот бран на мобилизација.

Една верзија е дека тој може да подготви до два милиони – вклучувајќи 300.000 жени – во обид да ја претвори војната во национална крстоносна војна.
Овој потег најверојатно ќе биде поврзан со воена состојба во клучните градови, вклучително и Москва, велат руски извори.

Таквото сценарио може да дејствува како политичко покритие што ќе му овозможи да ја предаде власта во случај на влошување на здравјето, велат некои набљудувачи убедени дека тој е неизлечиво болен – и покрај редовните неодамнешни појавувања, вклучително и странски патувања во Ерменија.
Гласините сугерираат дека Сергеј Кириенко (60), неговиот авторитарен заменик началник на кабинет и поранешен премиер, би можел да го замени Путин, додека други се фокусираат на Дмитриј Патрушев, министер за земјоделство и син на тврдокорниот шеф за безбедност на претседателот Николај Патрушев, кој би бил на власт зад новиот владетел.

„Путин смета дека е „доволно“ да повика уште два милиони луѓе, од кои околу 300.000 се жени“, наводниот телеграмски канал General SVR, кој очекува ова да се активира во јануари.
„Голем број жртви меѓу мобилизираните, според претседателот, само ќе го обединат руското општество и ќе го зајакнат сегашниот режим, и без разлика дали резултатот ќе биде победа или пораз“.

Набљудувачот на Путин, Валери Соловеј, поранешен професор на московскиот престижен Институт за меѓународни односи, рече: „Намерата [е] да се мобилизираат не 300.000, 400.000 или 500.000, туку, со среќа, до два милиони луѓе, вклучително и 300.000 жени по Новогодишните прослави.
„Покрај тоа, планирано е да се спроведе мобилизација во исто време со воведувањето на воената состојба.

Извор: Дејли мејл

error: Content is protected !!