Лекарите се борат за животот на сестрата и братот (16 и 18 години) кои настрадаа во тешка сообраќајна несреќа

Две млади лица, сестра и брат се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила во саботата вечерта околу 01:50 часот во Улица Трепче во Фердинандовац, Хрватска, а лекарите од болницата Копривница се борат за живот.
Сестра и брат, 16-годишна девојка и 18-годишно момче биле во „голф 5“ во кој нивниот сосед, 19-годишно момче, во нагло кривина излетал од патот и удрил во куќата.
Од силината на ударот девојчето се здобило со тешки повреди на главата, додека на брат и е тешко повредена слезината, а возачот има отворени скршеници на ногата. Сестрата и братот се пренесени во болницата Копривница, а нивниот сосед во болницата во Вировитица.

19-годишникот нема возачка дозвола
Работата да биде уште полоша, 19-годишникот се уште нема возачка дозвола и неодамна почнал да школува за автошкола, а според полицискиот извештај имал 0,45 промили алкохол во крвта.

-Се враќаа од ноќно излегување во Ѓурѓевац, а очигледно неискуството на возачот, кој нема возачка дозвола, доведе до страшна сообраќајна несреќа. Сите сега се молиме сестрата и братот да останат живи и целата оваа ситуација да не се претвори во страшна трагедија – велат соседите на настраданите.
Жителот на куќата во која удрил автомобилот не го слушнал страшниот тресок и го разбудил од сон доаѓањето на брзата помош, пожарникарите и полицијата.

Пожарникарите морале да извлечат млад човек и девојка од згмечениот автомобил, а сцените биле ужасни.
– Возачот бил свесен и повикал брза помош. Ме разбуди сирената и кога излегов од дома останав во шок. Како и сите, единствено што сакам е повредената девојка и млади момчиња да закрепнат – вели жителот на куќата.

Удриле во семејната куќа
Полицијата наведува дека во саботата околу 01:50 часот во Фердинандовац, улица Трепче, 19-годишен возач управувал регистарска табличка VW Копривник. Поради несоодветна брзина автомобилот излетал од патот на тревната површина и удрил во семејна куќа.

– Во сообраќајната незгода возачот се здобил со тешки телесни повреди и е пренесен во Општата болница во Вировитица, додека 18-годишна сопатничка и 16-годишна сопатничка во автомобилот се здобиле со тешки телесни повреди опасни по живот и се пренесен во Општата болница Копривница.

error: Content is protected !!