Страотна вест: Светот после ова стравува – ПЕТ лавови избегале од зоолошка (ВИДЕО)

Зоолошката градина Таронга во Сиднеј објави видео на кое се гледа како пет лавови побегнале од својот кафез, објави „Гардијан“. Петте лава може да се видат како со канџите најпрво ја оштетуваат оградата пред да побегнат.
Бегството на почетокот на ноември предизвика затварање на зоолошката градина со издадено предупредување „код еден“. Персоналот и посетителите барале засолниште додека лавовите не биле вратени во нивното заградено место.
На снимката објавена во четвртокот се гледа како лавовите се држат блиску до оградата откако избегале – додека лавицата останала во заградениот простор.

Како што наведуваат до зоолошката, животните останале мирни пред да се обидат сами да се вратат, без да направат некаква штета.
„Петте лава мирно истражуваа на неколку метри од нивниот кафез, пред да се обидат да го најдат патот назад под оградата додека лавицата и чуварите почнаа да ги повикуваат“, соопштија од зоолошката.
Полицијата на Нов Јужен Велс беше повикана во зоолошката градина на 2 ноември како мерка на претпазливост откако лавовите избегаа.

Бегството на животните е ретко во Таронга, но чуварите наводно се подготвени за такви настани со план за акција што вклучува пиштоли и мрежи за анестезија.

error: Content is protected !!