ФИФА откри дали и каква казна ќе има за Џака – Србите ќе бидат разочарани









Светската фудбалска федерација (ФИФА) нема да покрене постапка против швајцарскиот репрезентативец Гранит Џака (30) поради тоа што се случи на Мундијалот против Србија и дресот со презиме Јашари во кој се појави на теренот на прослава по мечот.




Гранит Џака имаше навистина жестоки реакции на натпреварот против Србија, а луѓето во оваа земја беа особено навредени од дресот на Јашари што го носеше по натпреварот.




Во Србија се убедени дека на овој начин 30-годишниот играч од средниот ред му оддаде почит на основачот на Ослободителната војска на Косово (ОВК), Адем Јашари, но Џака веднаш демантираше.




Поддршката беше за фудбалерот Ардон Јашари на кого му вети дека ќе го носи неговиот дрес по натпреварот.

“Тој нема никаква политичка позадина. Ардон е дел од нашиот тим и поминуваме многу време заедно. Често ме прашува за совет и јас му ветив дека ќе го облечам неговиот дрес”, изјави Џака.




Гранит Џака нема да има последици поради дресот. Светската фудбалска федерација (ФИФА) нема да покрене постапка против Швајцарецот.

„Гранит Џака најверојатно ќе помине без никаква казна поради дресот што го носеше по натпреварот против Србија. ФИФА е подготвена да го прифати неговото објаснување дека му ветил на својот колега Ардон дека ќе го носи неговиот дрес доколку Швајцарија победи и дека дресот нема ништо со поранешниот лидер на ОВК Адем Јашари“, пишуваат англиските медиуми.

error: Content is protected !!