Кога да се туширате – наутро или навечер? Еве што велат експертите

Ако сте утринска личност, веројатно претпочитате да се туширате наутро, додека ноќните птици ќе скокаат во туш навечер. Дали воопшто постои правило во кое време од денот е подобро да се туширате?
„Најмногу зависи од вашиот животен стил и преференции. Има добри и лоши страни и на двете. Што се однесува до хигиената, верувам дека е подобро да се туширате навечер за да ги отстраните сите нечистотии и бактерии кои се насобрале на вашата кожа и коса во текот на деновите. “, изјави дерматологот Ребека Маркус за списанието Seventeen.
Од друга страна, туширањето наутро може да ве разбуди и подготви за денот, а ќе ги отстрани маслата, бактериите и потта што се насобрале преку ноќ. За многумина вечерното туширање е ритуал за смирување пред спиење.
„Одење во кревет со чиста кожа и коса ги одржува чаршафите почисти, што има смисла ако не ги миете повеќе од еднаш неделно или две“, истакнува дерматологот Денди Енгелман.

Дали е лошо да се туширате два пати на ден?
Одговорот на ова прашање зависи од типот на вашата кожа и коса, но и д-р Енгелман и д-р Маркус препорачуваат да не се туширате повеќе од еднаш дневно.

„Тушењето може да ги исуши кожата и косата, особено ако се користи топла вода“, забележуваат тие.
Туширањето неколку пати на ден е добар избор за луѓе кои вежбаат и сакаат да ја измијат потта или нечистотијата.

“Ограничете го времето што го поминувате под туш и погрижете се водата да биде млака. Нанесете хидратантна крема по туширањето. Ова ќе помогне да се спречи прекумерното сушење”, велат тие.

error: Content is protected !!