Нови тензии, Србите со камиони поставиле барикади на патиштата, па пуkале на косовската полиција


Косовската полиција соопшти дека лицата што ги блокирале патиштата на северот на Косово од различни локации трипати пу-ка-ле во полициските единици кај езерото Газиводе, односно на пат кон граничниот премин Брњак, објави Радио Слободна Европа.
„Полициските единици во самоодбрана беа принудени да одговорат со огнено оpужje против кpиминални лица или групи, кои заминаа во непознат правец. Исто така, според информациите од полициските единици на терен, се слушнале иcтpели на повеќе различни локации“, се вели во полициското соопштение.
Во него се додава дека засега нема официјални информации за повредени или евентуална штета.

На северот на Косово, во општините Звечан, Лепосавиќ и Зубин Поток, каде што живее мнозинството од српското население, на 10-ти декември во попладневните часови беа поставени барикади на повеќе локации.
Според информациите на репортерот на Радио Слободна Европа кој е на терен, причина за блокадите е апсењето на поранешниот припадник на косовската полиција Дејан Пантиќ.

Косовската полиција претходно соопшти дека граничните премини Јариње и Брњак меѓу Косово и Србија се привремено затворени, поради полициски проценки и мерки на претпазливост. Оценето е дека поради блокирање на патишта на териториите на општините Лепосавиќ, Звечан и Зубин Поток е нарушена и спречена слободата на движење.
Полицијата ги повика граѓаните да користат други премини за влез или излез од Косово и побара од граѓаните да соработуваат со полицијата и да не „наседнуваат на можни провокации од криминални лица или групи“.
Претходните денови беа забележани голем број инциденти на северот на Косово, а косовската полиција го зголеми присуството. Српските претставници од ноември ги бојкотираат институциите на Косово.

Претходно српскиот претседател Александар Вучиќ најави дека Србија ќе испрати барање до командантот на КФОР да дозволи распоредување на српската војска и полиција на Косово. Ова го изјави Вучиќ во своето обраќање до јавноста, кога претставниците на Србите на северот на Косово поставија барикади, протестирајќи против апсењето на поранешниот косовски полицаец Дејан Пантиќ.

error: Content is protected !!