Голема трагедија – за жал има повеќе 3АГИНАТИ: Автобус слета во река

Најмалку три лица загинаа, а четири се водат како исчезнати откако патнички автобус вчера излетал од мост и паднал во река во северозападна Шпанија, соопштија денеска локалните служби за итни случаи. Двајца преживеани – возачот на автобусот и еден патник – досега се спасени од реката Лерез, каде силните струи и обилните текови од обилните дождови што го зафатија регионот на Галиција ги отежнаа напорите за пребарување и спасување, соопштија властите.
Преживеаните се пренесени во блиските болници со различни повреди, додаваат тие. Автобусот Монбус сообраќал меѓу градовите Луго и Виго и застанал во затворски центар во близина на местото на несреќата. Од неразјаснети причини тој излетал од патот на мостот и паднал во водата околу 21:30 часот по локално време.
„Во автобусот нема повеќе тела, па ја продолжуваме потрагата по четирите исчезнати лица“
Според прелиминарните податоци, во автобусот имало вкупно девет лица, возачот и осум патници, изјави регионалната функционерка Маица Лариба. „Во автобусот нема повеќе тела, па ја продолжуваме потрагата по четворицата исчезнати“, додаде Лариба, мислејќи на наодите на полициските нуркачи кои ги испитуваа остатоците.
Спасувачките екипи мораа да ја прекинат операцијата во текот на ноќта на речиси два часа поради лошите временски услови и условите на земјата пред да продолжат наутро.

error: Content is protected !!