(Вознемирувачко видео) Солзи на ранетото детенце на Косово за Бадник: Таткото, вели наместо дома да празнуваме јас се молам за здравјето на мојот син

Звонимир Стојановиќ, таткото на повредениот Милош, изјави дека не знае како се случил инцидентот и додаде дека наместо за Божиќ, сега стравува за животот на својот син.
„Жал ми е што дојде до ова. Тешко е, наместо да бидеме дома на овој ден, ние сме тука во болницата каде што сме загрижени за нивното здравје и живот. Не знам кого да обвинам. но вака не оди, навистина е тешко“, изјави Звонимир.
Звонимир додава дека не бил информиран за деталите од инцидентот, дека му се јавиле само од клиниката во Штрпац, а нема информации за апсење на сторителот.
Две српски момчиња, братучедите Стефан С. (11) и Милош Стојановиќ (21) се ранети денеска во Готовуша кај Штрпце кога без причина локален Албанец пукал во нив од возило во движење, соопшти Канцеларијата за Косово и Метохија.
Во моментот на нападот децата се движеле покрај патот и ја носеле елката кога напаѓачот отворил оган врз нив.

Тие се здобиле со прострелни рани, едното момче било пукано во раката, а другото во рамото, а само од чиста среќа не биле повредени или во животна опасност.
Во овој момент тие се транспортираат во Клиничкиот болнички центар во Грачаница каде ќе ја добијат најдобрата можна нега.

Станува збор за обид да се убијат невини српски деца кои правеле неволји само затоа што биле облечени во новогодишна облека, со што јасно покажале дека се Срби.

error: Content is protected !!