Апасиев со совет до Србите на Косово: Организирајте си НАРОДНА МИЛИЦИЈА

Две лица се pанети во селото Драјковце, општина Штрпце, населено со мнозинско српско население, откако во нив било пуkано од автомобил кој се движел од Штрпце во правец на Урошевац, соопшти косовската полиција.
Paнети се единаесетгодишно момче и 31-годишен маж, а уапсен е 33-годишен маж со иницијали А.К. Повредените се хоспитализирани и се надвор од животна опасност, соопштија од полицијата.
Косовска полиција вечерва побара од насобраните Срби да го деблокираат патот кај Штрпце.
Медиумите на албански јазик наведуваат дека голем број полицајци пристигнале во селото Готовуша од каде што дошле момчињата кои денеска беа ранети од Албанец.
Во моментов се преговара за деблокирање на патот.

За целата ситуација, свое мислење даде и пратеникот на Левица, Димитар Апасиев, кој кратко праша:
-Зошто Србите на Косово и Метохија не си организираат НАРОДНА МИЛИЦИЈА за самозаштита?

error: Content is protected !!