Дpогиpан Македонец возел автобус со 9 мигранти во Бугарија – полицијата го уапcи

Дpогиpан Македонец возел автобус со 9 мигранти во Бугарија – полицијата го уапcи
Полицајци фатиле 9 илегални мигранти во автобус кај Пловдив, потврдуваат од Регионалната управа на МВР за 4NEWS.mk
Возилото било сопрено синоќа во 23 часот и 30 минути во близина на селото Труд. Странците се изјасниле како Авганистанци. Полицајците го уапcиле и возачот на возилото, кој е од Македонија.
Неговиот допинг тест се покажа позитивен. Поведена е претистражна постапка, а известено е и Окружното обвинителство.
Пред четири дена на автопатот Тракија кај Пловдив беа приведени две илегални групи мигранти. Во првото комбе патувале 25 странци. Во вториот се пронајдени 31 мигрант. Возилото го управувал полицаец од Бугарија кој е приведен и во моментов е во притвор.
Извор: 4NEWS

error: Content is protected !!