Македонија во шок: Маж во домот ги у6ил мајка си и баба си, па легнал да спие – станал и тргнал по својот чичко

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило две кривични дела „у6иство“.
Како што информира Јавното обвинителство, при вршење семејно наcилство, во семејниот дом на улицата „Франклин Рузвелт“, осомничениот ги лишил од живот сопствената мајка и баба, нанесувајќи им повеќе убоди со Hож.
Лицето откако ги у6ило мајката и бабата, ноќта меѓу 10 и 11 јануари, легнало да спие.
Утрото на 11 јануари проверил и се осигурал дека двете жени се починати, по што се упатил кон домот на неговиот чичко со намера и него да го у6ие.
Чичко му не бил дома, по што осомничениот отишол кај матичната лекарка и и кажал дека ги у6ил неговите мајка и баба.

– Бидејќи постои опасност од бегство и опасност осомничениот да стори ново кривично дело со кое се заканува кон неговиот чичко, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор – се вели во соопштението од Јавното обвинителство.

error: Content is protected !!