Опасно утро кое ги вознемири сите: Граѓаните се вознемирени од силниот татнеж – серија на земјотреси го погоди еден од најголемите балкански градови

Опасно утро кое ги вознемири сите: Граѓаните се вознемирени од силниот татнеж – серија на земјотреси го погоди еден од најголемите балкански градови
Загрепчани известија дека денеска околу 10 часот почувствувале земјотрес, јави хрватски Индекс.
По неколку минути, EMSC ја објави првата проценка на силата. Велат дека подрачјето на Загреб, со епицентар на 10 километри од градот, го потресе земјотрес со јачина од 2,7 степени.
„Се слушна силен татнеж“, е еден од коментарите на читателите. Се слушна татнеж кон Медведница, а потоа се затресе“, пишува друг.
Сеизмолошката служба на Хрватска објави на Твитер дека земјотрес со јачина од 2,9 степени според Рихтеровата скала го потресе подрачјето на Загреб во 10:04 часот.

error: Content is protected !!