Зеленски го шокира цел свет: Не сум сигурен дека Путин е жив

Украина ќе го врати Крим од руската власт, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на обраќањето во живо на годишниот состанок на Светскиот економски форум во Давос.

Потоа зборуваше и за Путин.
„Не сум сигурен дека претседателот на Русија, кој понекогаш се појавува на телевизија, е тој. Не сум целосно сигурен дека тој е жив и дека тој носи одлуки, односно кој одлучува таму. Какви луѓе се тие? Немам такви информации“, рече тој. „Не разбирам баш како можете да им ветите едно нешто на европските лидери, а следниот ден да започнете целосна инвазија на земјата. Само не ми е јасно со кого си имаме работа. Кога велиме „мировни преговори“, јас не разбирам со кого треба да преговараме“, додаде Зеленски.
Тој уште еднаш ги повика западните сојузници и партнери да испратат повеќе оружје во Украина за да помогнат во борбата против руската агресија. Тој рече дека на Украина итно и треба опрема, артилерија и гранати.
„Ние сме зборувале стотици пати за недостигот на оружје. Не можеме само да одиме за мотивација“, рече тој.
„Украинската воздушна одбрана останува слабост и Русија најверојатно наскоро ќе изврши нова серија напади со беспилотни летала“, додаде Зеленски.

error: Content is protected !!