(ВИДЕО) Вакво нешто не се памети: Пред турската амбасада запален куранот и се газат слики од Ердоган – шокантни сцени од Шведска

Турција објави дека ја откажала планираната посета на шведскиот министер за одбрана како знак на незадоволство поради одобрувањето на антитурскиот протест во Стокхолм, е новиот дипломатски инцидент меѓу двете земји кои преговараат за НАТО.
„Посетата на шведскиот министер за одбрана Пал Јонсон на Турција на 27 јануари го загуби своето значење и затоа ја откажавме“, изјави турскиот министер за одбрана Хулуси Акар.

Целта на посетата беше да се обидат да се отстранат приговорите на Анкара за влезот на Шведска во НАТО.
Антиисламистички активист запали Куран пред зградата на амбасадата во Стокхолм

Одобрувањето дадено на шведско-данската екстремна десница Расмус Палудан да одржи протестен митинг пред турската амбасада во шведскиот главен град ја налути Анкара.

Еден антиисламист и антиимиграциски активист запали копија од Куранот во присуство на голем број полицајци и заштитен со метални огради, објави новинар на АФП.
„Ако мислите дека слободата на говорот не треба да постои, тогаш треба да живеете на друго место“, рече Палудан, кој претходно го запали Куранот, во жесток говор кој траеше речиси еден час.

Турција: Тој протест е очигледно злосторство од омраза
Шведската полиција вчера оцени дека забраната за собири во име на зачувување на јавниот ред не е во согласност со уставот и слободата на протест и говор во Шведска.
Денеска, портпаролот на турскиот претседател, Ибрахим Калин, го осуди протестот, нарекувајќи го „очигледно злосторство од омраза“.
„Да се ​​одобри таков собир и покрај сите наши предупредувања е да се поттикне криминалот од омраза и исламофобијата“, напиша тој на Твитер. „Нападот врз најсветите вредности не е слобода, туку модерно варварство“, додаде тој.

Шведскиот министер за одбрана, пак, изјави дека одлуката за одложување на посетата на Турција ја донел во договор со турскиот колега во петокот на средбата за Украина во Рамштајн, Германија.

error: Content is protected !!