(ВОНРЕДНА ВЕСТ) Падна претседателскиот хеликоптер на Путин: Во близина на Москва – има и жртви

Падна претседателскиот хеликоптер на Путин: Во близина на Москва – има и жртви
Хеликоптер Мил Ми-8, од флотата што се користеше за транспорт на рускиот претседател Владимир Путин, удри во земја во петокот при слетување на меѓународниот аеродром Внуково, кој се наоѓа на околу 42 километри југозападно од центарот на руската престолнина, објави руската државна новинска агенција Интерфакс.
Авијациското издание Aerotime Hub објави дека хеликоптерот му припаѓал на специјалниот летачки одред „Россија“, кој управува со авиони што се користат за транспорт на руски владини претставници. Не е јасно кој бил во хеликоптерот и дали има повредени во инцидентот.
Службите за итни случаи на кои се повикува Интерфакс соопштија дека „според прелиминарните податоци има жртви“, повикувајќи се на извор од аеродромот кој рече дека нема повредени во инцидентот.
„За време на слетувањето хеликоптерот го заглавил пропелерот на земја и го оштетил делот од опашката“, изјавил за агенцијата извор од аеродромот. Newsweek го контактирал аеродромот Внуково за дополнителни коментари, пишува Newsweek. Оваа вест ја пренесе и Москва тајмс на руски јазик.
Рускиот телеграмски канал „Маш“ објави слика од, како што вели, резултатот од несреќата. На фотографијата наводно се гледа натписот „Росија“ истакнат на хеликоптерот и очигледно отсечен од сечилата на роторот на опашката.
Според нашите информации, станува збор за Mi-8MTV-1, произведен во 2013 година, за 22 патници“, се вели во пораката од Маш.

„Россије“ имаше летови околу аеродромот во петокот наутро и попладне, што значи дека Ми-8МТВ-1 најверојатно летал со исклучен транспондер.

Хеликоптери често го превезуваат Путин низ Русија, дополнувајќи ја неговата флота од Ил-96 со долг дострел и други авиони.
Интерфакс соопшти дека тешкото слетување би можело да биде предизвикано од лошо време или дефект на опремата. Украинската новинска агенција „Украинска правда“ објави дека се работи за грешка на пилотот.

error: Content is protected !!