Турција со важно предупредување до своите граѓани: Внимавајте ако одите во САД и овие европски земји – дали ја има Македонија?

Турција издаде предупредувања за патување во САД и некои европски земји, наведувајќи ги зачестените инциденти на ксенофобични и расистички напади и растечката верска нетрпеливост, јавува Anadolu Agency.
„Протести се одржуваат низ Соединетите Држави откако лицето по име Тир Николс почина откако беше подложено на полициско насилство во Мемфис, Тенеси“, се вели во соопштението на турското Министерство за надворешни работи објавено синоќа.
„Од друга страна, неодамна во Соединетите Држави се забележани вербални и физички напади врз странци и расистички дејствија“, се наведува во соопштението.

Министерството ги повика турските граѓани кои живеат во САД или планираат да патуваат таму да избегнуваат области каде што се концентрирани демонстрации.
Во одвоено соопштение, Министерството рече дека има зголемување на антиисламските, ксенофобични и расистички дејствија во некои европски земји, како и пропаганда против Турција од страна на групи поврзани со терористички организации.
„Овие случувања, кои ги одразуваат опасните димензии на верската нетолеранција и омраза во Европа, јасно го откриваат алармантното ниво до кое расистичките и дискриминаторските движења достигнаа во Европа“, нагласуваат од Министерството.
Исто така, ги повикува граѓаните да им пристапат на локалните безбедносни сили кои дејствуваат смирено во случај на ксенофобично и расистичко вознемирување и напади, и внимателно да ги следат локалните медиуми и дополнителните предупредувања и најави од локалните безбедносни сили, турското Министерство за надворешни работи, турските амбасади и генералните конзулати. на Турција.
Во петокот, неколку западни земји ги повикаа своите граѓани во Турција да бидат внимателни поради ризикот од напади по палењето на Куранот на антитурските демонстрации во Шведска и Данска.

error: Content is protected !!