Водеше здрав живот: Одеднаш почина затоа што пиеше по две лименки од пијалак кој сите го пиеме

Луѓето посегнуваат по овој пијалок секој ден, дури и без да знаат што прави со нивното тело.
Кога сте уморни и исцрпени и треба да го поминете денот, најчеста помисла е да земете лименка енергетски пијалак и да се надевате дека состојките ќе ја завршат својата работа.
Ова го направи и Ден Вармби, професионален бодибилдер кој беше олицетворение на здрав живот. Дин беше одличен сопруг, но и одличен спортист. Тој трошел 10.000 калории дневно, четири пати повеќе од препорачаниот дневен внес за мажи, но му требало толку за да ја одржи мускулната маса.
Јадел здрави работи, најчесто пилешко, риба и јајца. Правел се според правилата, освен едно – пиел два енергетски пијалаци секој ден.
Отпрвин се чинело дека овие пијалоци навистина му помогнале – тој бил многу повеќе фокусиран кога вежбал и немал замор. И тогаш на Дин му бил дијагностициран рак, и тој одбил хемотерапија и се обидел да се излечи природно. И тоа функционирало – ракот се намалувал и почнувал да исчезнува. Меѓутоа, кога Дин видел охрабрувачки резултати, се вратил на својата стара лоша навика да пие енергетски пијалоци.
По вторпат добил рак на црниот дроб. Лекарите заклучиле дека енергетските пијалоци го уништиле црниот дроб на Дин и помогнале во растот на клетките на ракот. Овој пат било предоцна и за хемотерапија и за природен третман, и Дин почина, оставајќи зад себе сопруга и ќерка.

ШТО ТОЧНО СЕ ЕНЕРГЕТСКИ ПИЈАЛКИ?
Овие пијалоци потекнуваат од Јапонија, и се наменети за спортисти, но и за јапонски бизнисмени кои важат за неуморни. Во осумдесеттите години, тие почнаа да се шират низ целиот свет, а денес ги има насекаде. Полни се со кофеин, таурин, витамини од групата Б, ниацин и гуарана и иако се тврди дека се енергетски шок, тие всушност се удар за здравјето. Ниацин, или витамин Б3, се покажа дека има лош ефект врз црниот дроб.

ШТО ДА ПИЕТЕ НАМЕСТО ОД НИВ?
Кокосовата вода е одличен извор на природен шеќер и електролити. Ќе добиете поттик на енергија, но не по цена на црниот дроб. Покрај кокосова вода тука се и мед, банани, ѓумбир и лимон.

error: Content is protected !!