Попоски истакна вонредно метео, доаѓа студ и температури до -15 степени, снег некаде и на пониските места – еве каде

Попоски истакна вонредно метео, доаѓа студ и температури до -15 степени, снег некаде и на пониските места – еве каде
До крајот на оваа недела повремено, и тоа особено во текот на претстојната ноќ и повторно во сабота ќе има локални врнежи претежно од снег и тоа со слаб до умерен, локално и со умерен интензитет.
Во некои од пониските места ќе има врнежи од дожд и снег или влажен снег.
Утре, како и за време на викендот на повеќе места ќе дува умерен до засилен, а особено Долж Повардарието и на југоисток повремено силен ветер од северен правец.
Во Скопје исто така во текот на претстојната ноќ, како и во сабота ќе има локални послаби врнежи од дожд и снег. Утре, како и за време на викендот и во Скопскиот регион ќе дува засилен ветер од северен правец.
Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од -7 до 1 степен, додека максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 2 до 12 степени.

error: Content is protected !!