Адвокатот на приведените Бугари: Шест часа биле тепани и врзани со лисици

Тврдења кои се кажуваат без докази. Дали ќе има контра одговор?!
Тројцата Бугари од партијата „Вазраждане“ кои беа приведени вчера на граничниот премин-Деве Баир, шест часа биле држени со лисици на рацете во полициската станица Крива Паланка.
Биле претепани, по полноќ биле пуштени, откако платиле вкупно 1.700 евра со судски трошоци, изјави нивниот адвокат кој има канцеларија во Ќустендил. Двајца од нив биле и претепани, додаде тој, пренесе БНР.
Адвокатот на тројцата приведени од партијата „Вазраждане“ двапати отишол во Крива Паланка како нивен бранител.
„И двајцата беа модри…Георгиев очигледно имаше скршен нос. Им реков да одат на лекарски преглед. Окото беше сино, другите двајца немаа многу модринки на лицето…вечерва во 12:30-01:00 ги пуштија во лисици после шест часа, тие биле тепани овде – ги тепале на контролен пункт.
На еден телефонот му го нема – исчезнал. Имало камери, ќе правеле истрага… Со претседателот на „Вазраждане“ синоќа плативме вкупно 1.700 евра, лично таму во полицијата во Крива Паланка“ изјави адвокатот.

error: Content is protected !!