ФОТО: Страотна сообраќајна несреќа, едно лице починало на лице место – повеќе потешко и полесно повредени

Млад човек (24) загина во сообраќајка кај Лесковац, петмина полесно и тешко повредени
Во несреќата што се случи синоќа околу три часот во лесковачкото село Меѓа загина Д.Д. (24) од соседното село Драшковец, додека едно лице се здобило со тешки телесни повреди, а четири полесни повреди.
Младиот човек бил зад воланот на автомобил „алфа ромео“ кој се излизгал и удрил во бетонска ограда од левата страна на коловозот, се превртел и застанал на десната страна, а потоа на него удрило друго возило кое доаѓало по истиот пат.
Според неофицијални информации, Д.Д. починал на лице место, па екипа на Итна помош од Лесковац можела само да ја констатира неговата смрт.

Директорот на Општата болница во Лесковац Небојша Димитријевиќ изјави дека по несреќата И.Б. (45), П.П. (23), Ц.С. (28), С.А.(26) и Н.М. (28) се здобиле со повреди.
„И.Б. беше примен на операција поради повредите со кои се здобил на главата и по терапијата бил препратен на неврохирург во Универзитетскиот медицински центар Ниш, бидејќи во болницата немаме лекар од таа специјалност. Првиот преглед не покажа дека има повреди поради кои треба да биде задржан на лекување во Ниш, па веруваме дека ќе биде вратен и дека ќе продолжи со лекување на хирургијата во Лесковац. По прегледот, останатите пациенти се пуштени на домашно лекување“, изјави Димитријевиќ.
Според неофицијални информации, мажот кој бил задржан на болничко лекување не бил во ниту еден од автомобилите, туку излегол од куќата за да му помогне на сопатникот од „Алфа“ и бил повреден кога на него налетало друго возило.

Селото Меѓа е на петнаесетина километри од Лесковац, а несреќата се случила на блага кривина во близина на училиштето. Сообраќајот на таа делница од патот од Брестовац кон Бојник поради увид беше во прекин неколку часа.
Причината за несреќата се уште не е позната, се претпоставува дека настанала поради неправилна брзина.

Слични вести: До крајот на септември ќе стартува единствен ТАГ помеѓу Србија, Северна Македонија и Албанија!

Министерот за транспорт и врски на Северна Македонија, Благој Бочварски, во рамки на Самитот на лидерите на Отворен Балкан оствари средба со српскиот министер за градежништво, транспорт и инфраструктура, Томислав Момировиќ, на која се разговараше за заеднички инфраструктурни проекти и за Отворен Балкан (ОБ) електронска наплата на патарина на автопатиштата на земјите членки на Иницијативата „Отворен Балкан“.

– Системот Open Balkan ETC е во тест фаза и до крајот на септември ќе почнеме да користиме еден ТАГ помеѓу Србија, Северна Македонија и Албанија. Секој корисник на ETC наплатата во која било земја во рамките на иницијативата „Отворен Балкан“ ќе може со само еден ТАГ да плаќа патарина во сите други земји од иницијативата „Отворен Балкан“, без запирање или купување дополнителен уред или картичка во земјите каде што неговото возило не е регистрирано, кажа Момировиќ, според соопштението од неговиот кабинет.

– Имам одлична соработка и комуникација со мојот колега и министер Момировиќ и нашите разговори секогаш водат до значајни иницијативи за двете земји. Ги потврдивме нашите заеднички определби во насока на поефикасно регионално поврзување и забрзување на економскиот развој. Примарниот фокус го ставаме на реализација на инфраструктурни проекти, особено во делот на железничкото поврзување, што дополнително ќе овозможи раст и забрзан регионален развој меѓу нашите пријателски земји, рече министерот Бочварски.

На средбата повеќе се зборуваше и за тековните проекти за поврзување како што е реконструкција и модернизација на пругата Ниш – Брестовац (границата со Северна Македонија), како и за функционирањето на интегрираниот граничен премин Прешево – Табановци, се наведува во соопштенеито на српското Министерство за градежништво, сообраќај и инфрастриктура.

Денеска на Отворен Балкан Брнабиќ ќе го додели „Винскиот трофеј“

На третиот ден од Отворен Балкан на земјите членки Србија, Северна Македонија и Албанија што се одржува во Белград од 1 до 4 септември предвидено е премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, да го додели „Винскиот трофеј Отворен Балкан“ како дел од Првиот меѓународен саем за вино „Винска визија Отврен Балкан на Белградскиот саем“, јави дописникот на МИА од Белград.

За време на траење на Саемот, вината ги оценуваше жири составено од 25 меѓународни судии, од кои пет беа „мастери на виното“.

Натпреварот се организира во категориите бели, црвени, рози, пенливи, слатки, портокалови и збогатени вина, а посебни трофеи ќе бидат доделени на вина направени од автохтони сорти од Балканот.

На саемот учествуваат речиси 400 излагачи и производители на вино од повеќе од 22 земји, пред се од Србија, од Северна Македоија (42 винарии), Албанија и земјите од регионот, но и од целиот свет, Јужна и Северна Америка и Централна Европа.

Вчера се одржа политичкиот дел на Самитот Отврен Балкан, на кој покрај претседателот на Србија Александар Вучиќ, македонскиот и албанскиот премиер Димитар Ковачевски и Еди Рама, присуствуваа и црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ, претседателот на Советот на министри на Босна и Херцеговина, Зоран Тегелтија и министрите за надворешни работи на Унгарија и Турција, Петер Сијарто и Мевлут Чавушоглу.

Трет ден од Отворен Балкан во Белград на Србија, Македонија и Албанија

На третиот ден од Отворен Балкан на земјите членки Србија, Македонија и Албанија што се одржува во Белград од 1 до 4 септември предвидено е премеирката на Србија, Ана Брнабиќ, да го додели „Винскиот трофеј Отворен Балкан“ како дел од Првиот меѓународен саем за вино „Винска визија Отврен Балкан на Белградскиот саем“, јави дописникот на МИА од Белград.

За време на траење на Саемот, вината ги оценуваше жири составено од 25 меѓународни судии, од кои пет беа „мастери на виното“.

Натпреварот се организира во категориите бели, црвени, рози, пенливи, слатки, портокалови и збогатени вина, а посебни трофеи ќе бидат доделени на вина направени од автохтони сорти од Балканот. На саемот учествуваат речиси 400 излагачи и производители на вино од повеќе од 22 земји, пред се од Србија, од Македоија (42 винарии), Албанија и земјите од регионот, но и од целиот свет, Јужна и Северна Америка и Централна Европа.

Вчера се одржа политичкиот дел на Самитот Отврен Балкан, на кој покрај претседателот на Србија Александар Вучиќ, македонскиот и албанскиот премиер Димитар Ковачевски и Еди Рама, присуствуваа и црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ, претседателот на Советот на министри на Босна и Херцеговина, Зоран Тегелтија и министрите за надворешни работи на Унгарија и Турција, Петер Сијарто и Мевлут Чавушоглу.

Во воведното излагање на политичкиот дел од самитот, српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека „денес со Македонија сме најблиски и повеќе немаме ниту едно отворено прашање и горд сум што можам да кажам дека имаме најдобри односи во историјата и верувам дека ќе бидеме умни така и да ги одржиме со децении“.

Тој им честита на Македонија и Албанија на почетокот на преговорите со ЕУ на што Србија помогнала во остварување на таа цел и изрази надеж дека Иницијативата ОБ и понатаму ќе допринесе на економското јакнење и поврзување, да говориме во регионот заедно со еден глас кога се работи за клучни прашања.

Премиерот Димитар Ковачевски на отворањето на лидерскиот Самит истакна дека „денес е повеќе од јасно дека Република Македонија, Албанија и Србија со инцијативата Отворен Балкан го направија вистинскиот чекор во клучен момент“

– Се зближивме за да ја унапредиме регионалната соработка на патот кон ЕУ. Заедно со конркетни чекори се посветивме на олеснување на слободното движење на луѓе, стоки, трговија и услуги и ги градевме добрососедските односи…Оваа соработка, денес, отвори пат заеднички да се справиме со предизвиците за обезбедување храна и енергенси, во услови на напорите на сите држави во светот за справуавње со последиците од војната во Украина и пандемијата, рече Вучиќ.

На Самитот беа попишани договори за механизмите за обезбедување на храна во Западен Балкан помеѓу министрите за земјоделство на трите држави, Љупчо Николовски, Фрида Крифца, Бранислав Недимовиќ. Исто така, потпишан е Меморандум за разбирање и соработка во областа на кинематографијата и аудиовизуелните дејности помеѓу министрите за култура од Република Македонија Бисера Костадиновска-Стојчевска, од Република Србија Маја Гојковиќ и од Албанија Елва Маргарити. Беше потпишан и Оперативен план во областа на цивилната заштита помеѓу директорите на трите држави.

На прес конференцијата по Самитот тројцата лидери порачаа дека „не чека тешка зима, но затоа потпишавме повеќе договори заедно да ја пребродиме“.

Во бројните билатерални средби, вицепремеирот за европски прашања Бојан Маричиќ најави потпишување на Мемпрандум за соработлка со Србија за евроинтеграциите, министрката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска потпиша Програма за соработка меѓу Министерството за култура на Македонија и Министерството за култура и информирање на Србија за периодот од 2022 до 2025 година.

Министерот за економија Крешник Бектеши со српската вицепремирка и министер за рударство и енергетика, Зорана Михајловиќ разговараше за соработката меѓу двете министерства во областа на енергетиката, енергетската безбедност и за нови проекти, а Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, во рамки на Самитот на лидерите на Отворен Балкан оствари средба со срспкиот министер за градежништво, транспорт и инфраструктура, Томислав Момировиќ, на која се разговараше за заеднички инфраструктурни проекти и за Отворен Балкан (ОБ) електронска наплата на патарина на автопатиштата на земјите членки на Иницијативата „Отворен Балкан“.

-Системот Open Balkan ETC е во тест фаза и до крајот на септември ќе почнеме да користиме еден ТАГ помеѓу Србија, Македонија и Албанија. Секој корисник на ETC наплатата во која било земја во рамките на иницијативата „Отворен Балкан“ ќе може со само еден ТАГ да плаќа патарина во сите други земји од иницијативата „Отворен Балкан“, без запирање или купување дополнителен уред или картичка во земјите каде што неговото возило не е регистрирано, кажа Момировиќ.

Премиерот Димитар Ковачевски синоќа се обрати на Македонската вечер која се одржа во рамки на Саемот за вино, храна и туризам, како дел од Отворен Балкан. Тој се заблагодари за можноста да се организира ваква вечер во Белград потенцирајќи дека ова е единствена иницијатива која што е автохтона и оригинална.

-Кога ќе погледнам колку гости има секогаш и колку треба да ја кратиме листата на самити кога одиме, тоа е затоа зошто луѓето сакаат, и директорите и политичарите, и сите да одат на состаноците на Oтворен Балкан, затоа зашто ги сметаат за свои, рече меѓу другото премиерот Ковачевски.

Тој додаде дека слоганот на нашиот настап на овој саем е „Вкуси го животот“.

-Затоа ве повикувам сите и во овие преостанати два дена на белградското сајмиште да вкусите македонски вина, да вкусите македонска храна, да вкусите македонска музика и на крајот кога тоа ќе ви се допадне да дојдете во Македонија и да вкусите една прекрасна македонска авантура, рече премиерот Ковачевски на македонската вечер во Белград.

error: Content is protected !!