ШОК за сите во СДСМ: Сања Лукаревска си оди од УЈП? Ќе мора да го направи тоа поради едно нешто

ШОК за сите во СДСМ: Сања Лукаревска си оди од УЈП? Ќе мора да го направи тоа поради едно нешто
Долгогодишната директорка на УЈП, Сања Лукаревска наскоро би можела да замине од оваа позиција, велат нашите неофицијални избори, кои се многу блиски до самата директорка, но и партијата на СДСМ.
Моментално Сања е директорка на УЈП, но ја има и високата позиција во СДСМ, каде таа е веднаш зад Ковачевски и Зечевиќ како заминк-претседател. Функција на која ја наследи Радмила Шекеринска.
Кренар Лога министер за правда, Фадиљ Цана министер за здравство, денеска е договорено меѓу потенцијалните коалициски партнери – СДСМ и Алијанса за Албанците.
Лога во овој мандат е член на ДИК, а доктор Цана е инфектолог на Клиниката за инфективни болести во Скопје.
СДСМ е на чекор да го отстапи и директорското место во УЈП, а партијата на Таравари бара и други директорски позиции.
Денеска се финализираат преговорите меѓу членовите на комисиите на СДСМ и Алијанса за Албанците, а резултатот од нив, според најавите од двете партии, утре ќе биде познат.

За утре е закажана нова средба меѓу лидерите на СДСМ и Алијанса, Димитар Ковачевски и Арбен Таравари, по што веројатно ќе се знае кој дел од ресорите ќе припаднат на новиот партнер во владината коалиција.

error: Content is protected !!