Скопје и Македонија знаат како и е на Турција: Започна ДОНАЦИЈАТА – еве како може да помогнете

Разорниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтер скала што утринава погоди делови од јужна Турција и северна Сирија однесе најмалку 641 животи, а беа урнати и стотици згради.
Од двете страни на границата, жителите останаа без сон од земјотресот пред зори што избувна надвор во студената, дождлива и снежна зимска ноќ, додека зградите беа срамнети со земја и продолжија силните последователни потреси.
Спасувачките екипи соочувајќи се со тешки временски услови во потрага по луѓе додека ги пребаруваат куповите остатоци од метал и огромни купишта бетон во градовите и населбите низ целата област. Се проценува дека стотици се уште се заглавени под урнатините. Турската агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби соопшти дека најмалку 284 лица загинале во седум турски провинции, додека повредени се 440 лица.
Црвениот крст на Република Северна Македонија изразува длабоко жалење и искрено сочувство до народот во Турција и Сирија за жртвите од страотниот земјотрес.
Црвениот крст на РСМ е во комуникација со Турската Црвена полумесечина и Сириска Арапска Црвена полумесечина, на кои веднаш им беше понудена првична помош.

Сите заинтересирани правни субјекти и граѓани можат да донираат парична помош на:

– Сметката на Фондот на солидарноста на Црвениот крст на РСМ:
300000001327966, даночен број: 4030984271620 АД Комерцијална банка со назнака: помош за населението во Турција и Сирија.

– како и да се донираат 100 денари со повик на телефонските броеви 143 400 на Македонски Телеком и А1.
– За донации на средства во странска валута:

NAME OF THE ORGANIZATION: RED CROSS OF THE REPUBLIC OF NORTH MACEDONIAN

BANK NAME: KOMERCIJALNA BANKA AD SKOPJE
BANK ADDRESS: UL. ORCE NIKOLOV NO.3, 1000 SKOPJE, MACEDONIA

BANK ACCOUNT: 300000000000133 25730522-11
SWIFT CODE: KOBSMK2X

IBAN CODE: MK07300701000001228

error: Content is protected !!