(Вознемирувачко видео) Луѓето во паника бегаат, вториот земјотрес ги руши останатите згради

На социјалните мрежи се појавија нови вознемирувачки снимки на кои се гледа како луѓето бегаат додека уште еден последователен потрес ја погоди Турција.
ЕМСЦ објави дека Турција ја погоди уште еден разорен земјотрес, со јачина од 7,7 степени според Рихтеровата скала, кој подоцна беше коригиран и пријавен како со јачина од 7,5 степени.
Нов земјотрес ја погоди областа околу Кахраманмараш, малку северно од Газиантеп, во 10:24 часот по Гринич.
Драматичните снимки кои почнаа да се појавуваат на интернет покажуваат луѓе како панично бегаат додека потресот ја погодува областа.
ЕМСЦ подоцна издаде соопштение во кое појасни дека не е истиот земјотрес што ја погоди Турција синоќа.
Повеќе од 1.500 луѓе загинаа, а илјадници се повредени во катастрофалниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ја погоди турско-сириската граница во понеделникот рано наутро, израмнувајќи ги населбите додека многу семејства спиеја.
Смртоносниот земјотрес, кој траеше околу една минута, се почувствува подалеку од Египет, Либан, Кипар и Израел, додека Италија накратко издаде предупредување за цунами долж брегот, кое подоцна беше повлечено. Луѓето во паника ги напуштија своите домови во градовите низ југоисточна Турција и северна Сирија, засолнети во своите автомобили поради страв од последователни потреси.
Американската геолошка агенција УСГС проценува дека бројот на загинати би можел да достигне и до 10.000, објави Си-Ен-Ен.

error: Content is protected !!